سئو و بهینه سازی

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای تولید محتوا + معرفی کاربردها

نویسنده: تحریریه آرسافت

طبق قول یکی از بزرگان جهان، محتوا به عنوان پادشاه محسوب می شود که اگر این پادشاه ناتوان و ناکارآمد باشد، مملکت خود را به باد می دهد، اما اگر قدرتمند و کارآمد باشد، مملکت خود را آباد خواهد کرد.

طبق این استدلال اگر محتوای سایت شما نیز قوی و کارآمد باشد، این سایت جذاب و پر ترافیک خواهد شد، اما اگر محتوای ضعیف و ناکارآمد تولید کنید، سایت شما با از دست دادن مخاطبان خود به باد فنا خواهد رفت. از طرفی تولید محتوای (متن، صوت، فیلم، تصویر) جذاب و مفید کار ساده ‌ای نیست و باید زمان، انرژی و هزینه زیادی صرف تولید آن کرد.

اما خوشبختانه امروزه با توجه به پیشرفت های متعدد و چشمگیر در عرصه های مختلف و همچنین بروز فناوری های نوظهور مثل هوش مصنوعی، باعث شده این هزینه ها و سختی ها به شدت کاهش پیدا کند و بتوان در اسرع وقت یک محتوای باکیفیت و منحصر به فرد را ارائه داد.

در این مقاله قصد داریم به کمک تکنیک های ناب هوش مصنوعی، روش های تولید محتوا را برای شما بیان کنیم.

کاربرد هوش مصنوعی در تولید محتوا

اساساً، تولید محتوا با استفاده از هوش مصنوعی به این معناست که یک نرم افزار، با بررسی و تجزیه تحلیل داده های فراوانی که در اختیار دارد، یک سناریوی مرتبط و جذاب برای محتوای شما بنویسد. بر همین اساس ابزارهای هوش مصنوعی قادر هستند محتوایات مختلف متنی اعم از پست ‌های وبلاگ، کتاب‌ های الکترونیک، شبکه‌ های اجتماعی، ریل ‌های اینستاگرام، ایمیل‌ های تبلیغاتی و ... را تنظیم و به نمایش بگذارند.

یعنی بعضی‌ از این ابزارها قادر هستند با یک کلیک، تمام پست‌ های وبلاگ را برای شما بنویسند و یا بعضی دیگر در درست کردن ریل ‌های اینستاگرام مهارت دارند. هوش مصنوعی حتی در زمینه تولید محتوای صوتی، تصویری و ویدئویی نیز تبحّر خاصی دارد، به طوری که می ‌توان از آن‌ درخواست سناریوی یک ویدئو و یا ویرایش یک عکس را کرد.

به عنوان مثال کمپانی های معروف جهانی نظیر گوگل، آمازون، کوکاکولا و علی بابا برای تولید محتوایات خود (اعم از متنی، خبری، تبلیغات ویدئویی و...) از هوش مصنوعی استفاده کرده اند که این خود نشان دهنده آغازی برای سرازیر شدن دیگر کسب و کارها به سمت مقوله هوش مصنوعی است.

به هر ترتیب هوش مصنوعی می تواند برای شما کارهایی از قبیل نوشتن، عکس گرفتن، ایده دادن، کپشن گرفتن، هشتک زدن و ... را انجام دهد که در ادامه توضیحات مختصری در این باره خواهیم داد. اینها تنها نمونه های کوچکی از کارهای هوش مصنوعی در مقوله تولید محتوا می باشد که در آینده نه چندان دور شاهد گسترده تر و عجیب ‌تر شدن آن نیز خواهیم بود. 

ـ نوشتن و ایده پردازی هوش مصنوعی

اگر هنگام نوشتن مطلبی، محتوایی به ذهن شما نمی رسد و یا اگر در پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط مشکل دارید، هیچ نگران نباشید؛ چراکه به کمک ابزار ChatGPT می توانید به راحتی هرچه تمام تر این کارها را انجام دهید.

روش کار به این صورت است که ابتدا به صورت دقیق و جزئی مواردی را که مد نظرتان است را در قسمت مربوطه از این برنامه تایپ می کنید، سپس از او می خواهید که یک سناریو یا یک پاراگراف یا چند تیتر و کلید واژه در رابطه با موضوع درخواستی شما پیشنهاد دهد تا بلکه جرقه‌ ای در ذهنتان زده شود که بتوانید ادامه کار را تکمیل کنید.

تولید محتوا با ربات هوش مصنوعی
دقت داشته باشید که هرچه اطلاعات شما کمتر و کلی تر باشد، نتیجه دریافتی هم باب میل شما نخواهد بود؛ چراکه هوش مصنوعی طبق داده های شما و میلیاردها داده جهانی دیگر اقدام به پردازش و تولید محتوا می کند.

ـ تولید عکس با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی ابزارهای مختلفی از قبیل Doll-e و bing و Simplified در زمینه تولید عکس دارد که می تواند برای شما هر نوع عکسی را که در نظر دارید تنظیم و تولید ‌کند بدون اینکه حتی قبلاً نسخه ای از آن وجود داشته باشد.

بر همین اساس دیگر برای تهیه عکس های سایت خود نیاز به صرف زمان برای عکاسی کردن، ویرایش کردن و یا دنبال عکس های مرتبط با محتوا رفتن نخواهید داشت.

ـ ساخت کلیپ توسط هوش مصنوعی

به کمک برنامه Amper Music که از زیر مجموعه های هوش مصنوعی محسوب می شود، می توان موسیقی ‌های جذابی که از ریل اینستاگرام شما هستند و حق کپی هم ندارند را به راحتی پیدا کرد و در مواقع نیاز از آن استفاده کرد.

همچنین با استفاده از نرم افزار Eklipse که آن هم یکی از ابزارهای هوش مصنوعی است می توان به طور خودکار ویدئوهای مورد نظر از یوتیوب، فیسبوک یا شبکه ‌های اجتماعی دیگر را پیدا و به ریل اینستاگرام تبدیل کرد و به طور آماده تحویل گرفت.

Thumbnail Blaster هم یکی دیگر از ابزارهاست که کاورهای جذابی برای ویدئوهای یوتیوب و ریل ‌های اینستاگرام می ‌سازد که به نوبه خود از کارهای فانتزی محسوب می شود که جذب مخاطب را به همراه خواهد داشت.

ـ کپشن زدن هوش مصنوعی

اگر شما جزو افرادی هستید که نمی دانید چه کپشن هایی برای پست‌ اینستاگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی تان بزنید، پیشنهاد می کنیم حتماً یک سری به برنامه ChatGPT بزنید و موضوع پستتان را دقیق با او مطرح کنید. خواهید دید که این ابزار در مدت زمان بسیار کوتاهی کپشن های متناسب با پست شما را پیشنهاد خواهد داد.

حتی اگر در مواقعی از این پست ها خوشتان نیامد، می توانید به جت جی پی تی بگویید آن را ویرایش کند تا به یک کپشن جذاب تر و هیجانی ‌تر تبدیل شود. از دیگر ابزارهای هوش مصنوعی در این زمینه Otter.ai است که کپشن ‌های مرتبط و جذابی را پیشنهاد می دهد.

ـ هشتگ گرفتن از هوش مصنوعی

 ChatGPTدر این زمینه هم فعال بوده و هشتگ های مرتبط‌ و برتر با پست شبکه های اجتماعی شما را در کسری از ثانیه پیدا می ‌کند و در اختیارتان می گذارد. برای این امر تنها کافی است موضوع پست را به طور دقیق وارد کنید تا نتیجه مطلوب را بگیرید. RiteTag نیز ابزار دیگری از هوش مصنوعی در زمینه یافتن هشتگ است که بسیار کاربردی می باشد.

شما به کمک ابزارهای هوش مصنوعی در زمینه بهینه سازی هشتگ‌ های خود، می توانید شانس دیده شدن را افزایش دهید تا برای وایرال شدن مشکلی نداشته باشید.

فرآیند کار هوش مصنوعی در مقوله تولید محتوا چگونه است؟

تا همین چند سال پیش افراد گوناگون به منظور تغییر در اندازه و محتویات تصاویر خود به دنبال یک طراح و فتوشاپ‎کار می گشتند تا بلکه بخشی از عکسشان را ادیت کند. اما امروزه این قبیل کارها غالباً توسط هوش مصنوعی با چند تا کلیک کردن ساده انجام می شود و عملیات روتوش تصاویر تمام می شود.

این فرآیند توسط ابزارهای هوش مصنوعی با استفاده از مدل‌ های پردازش زبان طبیعی (NLP) و تولید زبان طبیعی (NLG) انجام می شود؛ به این صورت که در واقع (ان ال پی) مغز هوش مصنوعی محسوب می شود که اطلاعات داده شده را دریافت و ادراک می‌ کند، سپس به قسمت (ان ال جی) که به نوعی اعضاء و جوارح هوش مصنوعی حساب می شود، منتقل می کند تا محتوای مورد نظر را بر اساس داده های اولیه تولید کند.

آگاه باشید این کارها توسط ابزارهای هوش مصنوعی به خودی خود انجام نمی شود بلکه ابتدا باید فردی اطلاعات و داده هایی را به این ابزارهای هوش مصنوعی تزریق کند تا آنها بتوانند به نحو احسن محتوای مورد نظر مخاطب را تولید کنند.

به عنوان مثال شما با استفاده از ابزار Jasper، باید در قدم اول اطلاعاتی نظیر کلمات کلیدی به همراه توضیحات کوتاه در باب حوزه کاری خود را به نرم افزار بدهید که هوش مصنوعی بتواند این اطلاعات را به همراه داده‌ های بیشمارِ دیگری که در سراسر اینترنت در اختیار دارد، بررسی و تحلیل کند تا در نهایت بتواند محتوایی مطابق با آنچه شما خواسته ‌اید را برایتان تولید کند.

معرفی ۶ ابزار کاربردی هوش مصنوعی برای تولید انواع محتوا

همانطور که در مقدمه بیان شد محتوا پادشاه است که اگر ضعیف و ناکارآمد باشد باعث تضعیف سایت و اگر قوی و کارآمد باشد باعث تقویت و قرار گرفتن سایت در رتبه های برتر گوگل خواهد شد.

ابزارهای تولید محتوا مبتنی بر هوش مصنوعی

حال بحث اینجاست که برای تقویت محتوای سایت اعم از متن، عکس، فیلم و صوت چه کار باید کرد؟ شما امروزه می توانید به کمک ابزارهای مختلف هوش مصنوعی که بسیار کارآمد و سریع هستند، یک سر و گردن بالاتر از سایر رقبا قرار بگیرد و در جذب مخاطب و فروش محصولات خود به موفقیت های چشمگیری برسید.

بر همین اساس هوش مصنوعی بهترین راه حل برای تولید محتوا می باشد که برخی از مهمترین ابزارهای آن را برای شما بیان می کنیم:

۱. ChatGPT 

همانطور که قبلاً اشاره شد این ابزار جزو بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در مقوله ایده پردازی و حتی نوشتن محتوا در زمینه وب سایت، یافتن کلید واژه ها، یافتن هشتگ‌ های جذاب، نوشتن تیترهای قلابدار، نوشتن توضیحات متا و ...  می باشد که در مدت زمان بسیار کوتاهی این کارها را برای شما انجام می دهد. این ابزار همچنین به عنوان یک دستیار نیز عمل می کند و سؤالات شما را به طور دقیق پاسخ می دهد.

۲. ‎Gemini

اگر به دنبال یک هوش مصنوعی همه فن حریف هستید جمینی گزینه ای مناسب برای شما است. ربات هوش مصنوعی Gemini نسخه بروزشده Bard است که توسط گوگل ساخته شده است که و پس از بروزرسانی تغییر نام پیدا کرده است. جمینی توانایی درک متن، تولید متن با انواع سبک، پیاده سازی احساسات در متن تولیدی، درک مفاهیم موجود در تصویر ویدیو و فایل های صوتی، ارائه عناوین جذاب و ... را دارد.

علاوه بر این موارد شما می توانید به کمک جمینی معادلات پیچیده ریاضی فیزیک را حل کرده و بر اساس نیاز های خود کدهای برنامه نویسی به زبان های مختلف تولید کنید. حتی می توانید از هوش مصنوعی جمینی بخواهید تا مشکلات موجود در متن یا کد برنامه نویسی را برای شما پیدا کند.

۳. Poe

هوش مصنوعی Poe وب سایتی است که با استفاده از ربات های مختلف مبتنی بر هوش مصنوعی خدمات گوناگونی را در این زمینه به کاربران خود ارائه می کند. در پو تعداد زیادی ربات هوش مصنوعی با توانایی های مختلف از جمله تولید متن، تولید تصویر، تولید ویدیو و تخصص های گوناگون وجود دارند که آماده پاسخ دادن به سوالات و درخواست های شما هستند. 

۴. Wavve

اگر شما جزو افرادی هستید که به هر دلیلی تمایل ندارید صدایتان روی ویدئوها، ریل ‌های اینستاگرام و دیگر پلتفرم ها قرار بگیرد و یا از صرف زمان زیاد برای ضبط کردن صدا یا پیدا کردن افراد خوش صدا خسته شده اید، به شما پیشنهاد می کنیم حتماً از ابزار Wavve استفاده کنید. چراکه این ابزار یکی از بی نظیرترین ابزارهای هوش مصنوعی در تولید محتوای صوتی می باشد که متن شما را در زمان بسیار کوتاهی به یک صوت بی ‌نقص و جذاب تبدیل می کند تا روی ویدئوها، پادکست ها و ... قرار دهید.

۵. Simplified

حتماً تا حالا برای شما اتفاق افتاده که برای محتوای متنی خود دنبال یک عکس خاص و جذاب باشید ولی هرگز در جستجوها آن را پیدا نکرده باشید. به شما توصیه می کنیم به جای صرف این همه وقت برای سرچ در گوگل، از ابزار فوق العاده Simplified که به منظور تولید محتوای تصویری می باشد، استفاده کنید. به این صورت که ابتدا توصیف و توضیحات کاملی در رابطه با تصویر مورد نظر به این نرم افزار بدهید تا بهترین و با کیفیت ترین عکس را به شما تحویل دهد.

۶. Dall-E

از دیگر ابزارهای محبوب و معروف در عرصه تولید محتوای تصویری، نرم افزار Dall-E می باشد که با خلق تصاویر بسیار زیبا و خاص برای وب سایت ها و پیج ها، شما را کاملاً از سایر افراد متمایز می کند. این نرم افزار همچنین می تواند تمام تصاویر شما را در یک سبک و سیاق مشابه تولید کند تا سایت یا پیج شما در عین پیدا کردن یک هویت یکپارچه، از تمایز بیشتری نیز نسبت به سایر رقبا برخوردار باشد.

در این نرم افزار فرقی نمی‌ کند که شما فارسی تایپ کنید یا انگلیسی، آنچه که مهم است هوش مصنوعی زبان شما را در دو حالت می ‌فهمد و می تواند عکس مورد نظرتان را به درستی تحویل ‌دهد.

نکته ای که باید یادآور شویم این است که خود Dall-E رایگان نمی باشد اما هوش مصنوعی بینگ مایکروسافت از ChatGPT و Doll-e استفاده می‌ کند که بخش متنی آن رایگان است ولی در بخش تصاویر، تنها ۱۰۰ عدد عکس رایگان می تواند تولید کند.

۷. Optimo

در حال حاضر ریل ‌ها در اینستاگرام از محبوبیت بالایی برخوردار هستند تا حدی که اگر پیجی ریل منتشر نکند، از اینستاگرام رتبه نخواهد گرفت. ابزار Optimo جزو بهترین نرم افزارهای موجود در حوزه تولید محتوای اینستگرام محسوب می شود که تنها با درج موضوع خود در قسمت مربوطه می توانید لیست کثیری از باکیفیت ترین پیشنهادات ریل را جلوی چشمانتان ببینید.

به عنوان مثال اگر شما پیج فروش انواع ساعت مچی را داشته باشید، می توانید با وارد کردن عنوان «فروش ساعت مچی» در باکس این ابزار، چندین پیشنهاد جذاب از تولید ریل را دریافت کنید؛ حتی پیشنهاد می کند مراحل تولید یک ساعت مچی (از طراحی اولیه تا اجرایی نهایی) را نیز برای مخاطب به نمایش بگذارید.

۸. Jasper

ابزارهای هوش مصنوعی قادر هستند برای شما تولید محتوای متنی انجام دهند و در مواردی هم اگر محتوای تولیدی به دل شما ننشست، می ‌توانید از آنها ایده بگیرید تا خودتان دست به قلم شوید. یکی از این ابزارهای پر فروغ، برنامه جاسپر می باشد که در بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است. این ابزار در زمینه تیترها و کلمات کلیدیِ منحصر به فرد و رعایت نکات محتوایی نیز توصیه ها و پیشنهادات جالبی دارد که شما را نسبت به رقبا پیشتاز می کند.

این برنامه قادر است مقاله ای با ۱۵۰۰ کلمه را در عرض ۱۵ دقیقه به شما تحویل دهد، زیرا این ابزار علاوه بر میلیاردها داده ای که در زمینه تولید محتوا از سراسر دنیا دارد، بیش از ۵۰ قالب تولید محتوا در زمینه پست های وبلاگی، ایمیل، مجله ها و ... نیز دارد که به سرعت در بین این دیتاها عمل پردازش را انجام می دهد و بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می دهد. 

۹. Copy.ai

ابزار دیگری که در این زمینه کاربرد فراوان دارد Copy.ai است که از تکنولوژی GPT3 (که جزو مدرن ترین فناوری های مدل پیش بینی زبان محسوب می شود) استفاده می کند. این ابزار بهترین راه حل برای افرادی محسوب می شود که دارای صفحه محصولات و یا محتوای وبلاگی هستند، چراکه این ابزار ماهیانه دو هزار کلمه محتوای رایگان برای آنها تولید خواهد کرد.

۱۰. Lumen5

این ابزار یکی از سریع ترین نرم افزارها برای تولید محتوای ویدئویی می باشد که تنها کافی است متن مورد نظرتان را به او بدهید تا در عرض چند دقیقه یک ویدئوی آموزشی جذاب برای شما تهیه کند.

روش کار به این صورت است که ابتدا متن خود را در کادر مخصوص این ابزار بارگذاری می کنید، سپس این نرم افزار، متن شما را به قسمت های کوتاه تقسیم کرده و هر بخش را روی یک قالب زیبا تنظیم می کند؛ در انتها تمام این بخش ها را به یکدیگر وصل می کند و در قالب یک ویدئوی منحصر به فرد به شما تحویل می دهد.

۱۱. Scalenut

یکی دیگر از ابزارهای برتر در زمینه تولید محتوا، برنامه Scalenut است که از مهمترین مزایای آن تولید صد هزار محتوای رایگان در یک هفته‏ اولِ نصب برنامه می باشد که به نوبه خود بسیار جذاب است.