طراحی سایت

۱۶ روش تست شده برای افزایش سرعت لود سایت (زیر ۳ ثانیه)

نویسنده: تحریریه آرسافت

در اینترنت چیزی که بیش از همه انسان را آزار می دهد کند بودن سایت است. این را کسانی خوب درک می کنند که زمان زیادی را صرف وب گردی و گشت و گذار در سایت ها می کنند. زمانی که با سایت های سریع کار می کنیم خوش و خرم هستیم اما وقتی که گرفتار سایت های کند می شویم به کلی اعصابمان به هم می ریزد. چقدر خوب می شد سرعت لود همه سایت ها سریع بود و با کلیک روی لینک گوگل بدون معطلی وارد سایت می شدیم.

اصلا چطور است که برخی سایت ها اینقدر سریع لود می شوند؟ واقعیت این است که کندی وب سایت دلایل مشخصی دارد. برای افزایش سرعت سایت و بهبود زمان لود آن باید به دنبال رفع علل کندی سایت باشید. در این صورت است که می توانید سایتی سریع داشته باشید.

در اینجا برخی از مهم ترین روش های افزایش سرعت سایت و بهبود زمان لود آن معرفی شده است که به شما در بهینه سازی سرعت سایت خود کمک می کند. پس با ما همراه باشید.   

چرا افزایش سرعت سایت مهم است؟

ممکن است برخی از مخاطبان با خود فکر کنند که افزایش سرعت سایت چه اهمیتی دارد و چرا سایت باید سریع باشد؟ خب پاسخ خیلی واضح است. چه کسی پیدا می شود که سایت کند را دوست داشته باشد؟! چه کسی دوست ندارد که با کلیک روی لینک سایت در گوگل سریعا وارد سایت مورد نظر شود؟! پس دلیل خیلی واضح است. سایت سریع و دارای سرعت بارگذاری بالا برای تمام کاربرها دلپذیر و لذت بخش است.

این به صورت مستقیم روی بهبود تجربه کاربری اثر گذار است. سرعت سایت با تجربه کاربری رابطه مستقیم دارد. هرچه سرعت سایت بیشتر و بهتر شود تجربه کاربری هم بهتر می شود و هرچه سرعت سایت کمتر و کندتر شود تجربه کاربری نیز کاهش پیدا خواهد کرد. تجربه کاربری ارتباط مستقیمی با سئو دارد و بهبود آن روی بهبود سئو سایت هم اثر گذار است.

اهمیت سرعت سایت در تجربه کاربری و سئو به اندازه ای مهم است که گوگل آن را به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی سایت ها قرار داده است. علاوه بر این در ابزار سرچ کنسول گوگل هم بخش ویژه ای با عنوان «Core Web Vitals» برای ارزیابی سرعت بارگزاری سایت وجود دارد که در آن سرعت بارگزاری سایت در موبایل در حالت مناسب زیر ۲.۵ ثانیه و در بدترین حالت حداکثر ۴ ثانیه تعیین شده است. 

تاثیر منفی سرعت پایین وب سایت روی سئو

سایت های دارای سرعت بارگزاری بالای این مقدار عملا با دست خود مخاطبین خود را دفع می کنند. اگر شما هم مالک چنین سایتی هستید و گرفتار کندی سایت شده اید حتما بخش بعدی را با دقت مطالعه کنید چون در آن روش های بهبود سرعت بارگذاری سایت معرفی شده است. 

روش های بهبود سرعت بارگزاری سایت

خب قبل تر گفتیم که برخی عوامل باعث می شوند سرعت بارگذاری سایت کاهش پیدا کند. برای حل مشکل کندی سایت و بهبود سرعت آن باید به کمک روش های زیر عوامل ایجاد کننده کندی در سایت رفع شوند. در ادامه مهم ترین روش ها و ترفندها برای بهبود سرعت لود سایت معرفی شده است که می تواند سرعت لود سایت شما را به زیر ۲.۵ ثانیه برساند. توجه کنید که این روش ها به ترتیب اهمیت معرفی شده اند و برای رفع مشکل باید روش ها را از ابتدا یک به یک بررسی کرده و در صورت نیاز روی سایت خود پیاده سازی کنید.

- حذف افزونه های اضافی و غیرضروری (ورودپرس)

افزونه های وردپرس همانطور که خدمات گسترده و مناسبی را به شما ارائه می کنند می توانند باعث کند شدن سایت شوند. در مخزن افزونه های وردپرس افزونه های بسیار جذاب و کاربردی وجود دارد که نصب آنها می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند و عملکرد وب سایت شما را بهبود بخشد. اما روی دیگر ماجرا این است که هر افزونه بخشی از توان و انرژی (منابع سخت افزاری) سرورهای سایت شما را می گیرد و صرف فعالیت های خود می کند.

نصب تعداد زیادی افزونه روی وردپرس باعث می شود بخش زیادی از منابع سخت افزاری - که برای سریع بودن سایت و ارائه خدمات بهتر است - صرف فعالیت افزونه ها شده عملا سایت شما با کمبود منابع مواجه شود. این اتفاق خود را با کند شدن سایت و زمان بارگذاری طولانی سایت نشان می دهد.

بهترین کار این است که تنها افزونه های لازم و ضروری روی وردپرس شما فعال باشد و افزونه های غیرضروری از روی آن حذف شوند. اگر فکر می کنید افزونه های نصب شده در سایت شما عامل کندی نیستند تنها کافیست آنها را غیرفعال کنید و نتیجه را مشاهده کنید. اگر سرعت سایت تغییر نکند یا چندان سریع تر نشود یعنی افزونه ها در کاهش سرعت سایت بی اثر بوده اند.

- کاهش تعداد فایل های پیش نیاز (درخواست های HTTP)

هنگام اجرای همه سایت ها تعدادی فایل پیش نیاز دانلود می شوند که عموما از نوع جاوااسکریپت، CSS، فونت، عکس و ... هستند. این فعال ها پیش نیاز اجرای سایت هستند و مرورگر باید برای اجرای کامل سایت همه این فایل ها را دارند کند. طبیعتا مروگر باید زمانی صرف کند تا بتواند هر فایل را به صورت کامل دانلود نماید. تعداد زیاد این نوع فایل ها باعث می شود مرورگر اینترنت زمان زیادی را صرفا برای دانلود فایل های پیش نیاز صرف کند تا بتواند سایت را به صورت کامل اجرا نماید.

برای افزایش سرعت سایت و بهبود عملکرد آن بهتر است تعداد فایل های پیش نیاز سایت در کمترین مقدار و کمترین حجم باشد. درست است که با معرفی فناوری HTTP2 و HTTP3 دیگر مرورگر برای دریافت هر فایل یک درخواست جداگانه ارسال نمی کند اما همچنان حجم بالای فایل های پیش نیاز مرورگر را مجبور به دانلود آنها می کند و کندی سایت را در پی دارد.

به حجم کم فایل ها هم دل خوش نکنید. تعداد زیادی فایل کم حجم روی هم رفته حجم زیادی پیدا می کند. در صورت امکان تعداد و حجم فایل های مذکور را کاهش دهید و حتما فایل های غیرضروری و اضافه را حذف کنید. تعداد زیادی فایل کم حجم 

- فعال سازی بارگذاری تنبل (Lazy loading) برای تصاویر

استفاده از تصاویر کمک زیادی به بهبود کیفیت مطلب و افزایش تجربه کاربری دارد. اما به همان اندازه هم می تواند روی سرعت لود سایت تاثیرگذار باشد و آن را کند کند. برای استفاده از تصاویر باید بیشترین دقت را داشت تا استفاده از آنها منجر به کاهش سرعت سایت نشود. یعنی تعداد و حجم تصاویر مورد استفاده در صفحه نباید زیاد باشد. تعداد زیادی عکس با حجم کم یا تعداد کمی عکس با حجم سنگین کندی لود صفحه را در پی خواهد داشت.

بارگزاری تنبل تصاویر

برای در امان ماندن از این مشکل باید از قابلیت بارگزاری تنبل (Lazy loading) برای تصاویر سایت خود استفاده کنید. بارگزاری تنبل باعث می شود هنگام اجرای سایت مرورگر تمام تصاویر را همزمان دانلود نکند تا جلوی افت سرعت سایت گرفته شود. در عوض هر تصویر را زمانی دانلود می کند که کاربر بخواهد آن را مشاهده کند. اگر عامل کندی سایت تصاویر باشد استفاده از بارگزاری تنبل کمک زیادی به بهبود سرعت سایت می کند.

- استفاده از قالب سبک، سریع و بهینه (وردپرس)

در سایت های وردپرسی قالب یا پوسته تاثیر زیادی در سرعت سایت دارد. قالب های سنگین یا بهینه نشده می تواند تا حد زیادی سرعت سایت را بگیرد و باعث کند شدن آن شود. علت این است که تمام صفحات سایت توسط قالب تولید می شود. برای اجرا هر صفحه و مشاهده آن توسط کاربر ابتدا باید قالب وردپرس اجرا شده و صفحه مورد را طراحی کند. پس هرچه قالب سنگین تر و کندتر باشد روی سرعت لود سایت و کند شدن آن هم تاثیر می گذارد.

وجود بخش های مختلف در قالب و داشتن امکانات زیاد در آن طبیعتا نیاز به پردازش بیشتر اطلاعات توسط سرور دارد و همین باعث می شود سرور زمان بیشتری را برای نمایش صفحات صرف کند. البته با کدنویسی بهینه و استاندارد می تواند تا حدی جلوی این کندی را گرفت اما اصل موضوع قابل چشم پوشی نیست. در هر صورت با استفاده از قالب های سبک، سریع و بهینه می تواند از کندی سایت جلوگیری کرد و در صورت کند بودن سایت سرعت آن را بهبود داد.

- نصب افزونه های کش (Cache) (وردپرس)

استفاده از افزونه های مخصوص کش (Cache) سایت تا حد زیادی به بهبود سرعت سایت کمک می کند. ماجرا اینطور است که برای اجرای هر صفحه از سایت، سرور باید کدهای مختلفی را اجرا کند و اطلاعات زیادی را پردازش کند تا صفحه مورد نظر تولید شود. این کار تا حدودی زمان بر است چون سرور باید تعداد زیادی کد یا کدهای سنگین را اجرا کند. افزونه های کش سرور را از انجام این کار خلاص می کنند.

به این صورت که با یک بار اجرای صفحه مورد نظر داده های آن را در سرور ذخیره می کنند و در درخواست های بعدی به جای پردازش مجدد کدها نسخه ذخیره شده آن صفحه را به کاربر ارائه می کنند. اینطور دیگر لازم نیست سرور برای هر صفحه کدهای آن را اجرا کند و فقط نسخه از پیش ذخیره شده را به کاربر تحویل می دهد.

افزونه های زیادی برای فعال کردن قابلیت کش وب سایت در وردپرس وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

- ترکیب و کوچک کردن فایل های CSS و JavaScript

بخش زیادی از زمان بارگزاری سایت صرف دانلود فایل های پیش نیاز می شد که فایل های جاوااسکریپت و CSS جزء اصلی آن هستند. معمولا در سایت ها تعداد زیادی فایل CSS و JavaScript وجود دارد که حجم آنها خیلی زیاد است و باعث کند شدن سایت می شوند. باید به نحوی این فایل های سنگین و حجیم سبک سازی شوند. برای این کار باید این فایل ها با هم ترکیب شده و سپس کوچک شوند.

منظور از ترکیب این است که کدهای چند فایل جاوااسکریپت همه در یک فایل قرار گیرند و همین کار برای چند فایل CSS هم جداگانه انجام شود. پس از آن فایل حاصل با ابزارهای مخصوص کوچک سازی شود یعنی فاصله هایی که به طور معمول در تمام کدهای برنامه نویسی وجود دارد از آن حذف شود تا حجم فایل کاهش پیدا کند.  

ترکیب و کوچک کردن فایل ها تاثیر خوبی روی بهبود سرعت سایت دارد که حتما باید از آن استفاده کنید. در سایت های وردپرسی افزونه مخصوص برای این کار وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد.

- بهینه سازی پایگاه داده و حذف داده های اضافی

پایگاه داده نقش مهمی در سایت و سرعت بارگذاری آن دارد. تمام اطلاعات متنی و محتواهای موجود در سایت روی پایگاه داده ذخیره سازی شده است. پایگاه داده شلوغ، سنگین و دارای اطلاعات بیهوده سرعت لود سایت را کاهش می دهد. به این خاطر که سرور برای برداشت اطلاعات از داخل دیتابیس باید از میان انبوه اطلاعات بیهوده و اضافی به دنبال داده های مورد نظر بگردد و این خود باعث کند شدن عملکرد آن می شود

این مورد در سایت های وردپرسی هم بسیار دیده می شود. برای رفع مشکل باید داده های اضافی در پایگاه داده که حجم یا تعداد زیادی دارند حذف شوند. همچنین در صورت امکان باید داده های بانک بهینه سازی شوند تا برای ارائه درخواست ها عملکرد مناسبی داشته باشند. در سایت های وردپرس افزونه های مخصوصی برای این کار وجود دارد که به شما کمک می کند. 

- فعال کردن قابلیت فشرده سازی داده ها در سرور (Gzip)

سرور وب سایت ها توانایی دارند داده های ارسالی به کاربر را فشرده سازی کنند تا حجم آن کاهش پیدا کند. این ویژگی فشرده سازی داده ها به کمک فناوری های مختلف قابل استفاده است که در سرورهای دارای لینوکس (PHP) فناوری های Gzip یا Brotli یا غیره است.

این تکنولوژی ها روی اکثر سرورها وجود دارد و حتی ممکن است فعال هم باشد. در صورت فعال نبودن می توانید آن را خودتان فعال کنید تا سرور به صورت خودکار تمام داده های ارسالی به کاربران را فشرده سازی کند تا حجم آنها کاهش چشمگیری پیدا کند.

- استفاده از هاست پرسرعت

سرعت هاست (سرور) تاثیر زیادی روی سرعت وب سایت دارد و با استفاده از سایت پرسرعت می تواند تا حد زیادی سرعت وب سایت را بهبود بخشید. معمولا بیشتر سایت ها از هاست های اشتراکی عادی استفاده می کنند و مشکلی در خصوص کندی سایت ندارند. یعنی خیلی از هاست های اشتراکی معمولی سرعت خوبی دارند و می توان بدون مشکل از آنها استفاده کرد. اما در برخی موارد هم هاست جلو سریع بودن سایت را می گیرد.

این موارد معمولا در سرویس میزبانی شرکت هایی دیده می شود که خودشان هاستینگ و صاحب سرور نیستند و تنها واسطه ای برای خرید و فروش سرویس های میزبانی هستند. اگر از چنین هاستی استفاده می کنید و می دانید کندی سرورهای هاست عامل کاهش سرعت سایت شما است بهتر است از شرکت های هاستینگ واقعی سرویس خریداری نمایید.

علاوه بر این باید از شرکت هاستینگ مورد نظر سرویسی را خریداری کنید که سرورهای آن ترجیحا منابع سخت افزاری قوی تر در اختیار داشته باشند و در صورتی که هاست اشتراکی است تعداد مشترکین آن کم باشد.

- بهینه سازی پرس و جو (Query) های زیاد یا کند

در وب سایت برای این که یک بخش از اطلاعات نمایش داده شود باید آن اطلاعات به واسطه پرس و جو (Query) از پایگاه داده دریافت شود. در شرایطی ممکن است اجرای یک پرس و جو زمان زیادی به خود اختصاص دهد و همین باعث کند شدن اجرای سایت می شود. پرس و جوهای پیچیده، تو در تو و پرس و جو در پایگاه داده سنگین معمولا زمان زیادی برای اجرا نیاز دارند و کندی سایت را در پی دارند.

برای رفع مشکل باید از پرس و جوهای سریع و بهینه استفاده شود. اگر پرس و جوی کندی در سایت وجود دارد باید آن را به نحوی بهینه سازی کرد. در سایت های وردپرسی به طور مستقیم راهی برای حل این مشکل وجود ندارد تنها باید از افزونه های مخصوص افزایش سرعت سایت کمک گرفت. 

روش های دارای تاثیر کمتر در افزایش سرعت سایت

در بخش قبل مهم ترین و تاثیرگذار ترین روش ها برای افزایش سرعت سایت معرفی شد که استفاده از آنها تاثیر خوبی روی سرعت سایت دارد. اما در این بخش روش هایی کم اهمیت تر یا با شیوع کمتر معرفی شده اند که یا تاثیر آنها کمتر از موارد قبلی است یعنی تاثیر چشمگیری در افزایش سرعت سایت ندارند و یا این که تعداد کمی از سایت ها با این مشکل مواجه هستند. اما به هر صورت بد نیست از آنها اطلاع داشته باشید. 

روش های بهبود سرعت بارگزاری سایت

- قرار دادن فایل ها و کتابخانه های JavaScript در انتهای صفحه: قرار دادن کتابخانه ها و فایل های جاوااسکریپت در پایین صفحه و در انتهای Body باعث می شود سرعت ابتدا محتوای اصلی صفحه لود شود و پس از آن این فایل ها دانلود و اجرا شوند.

- کاهش تعداد جایگاه های تبلیغاتی: تبلیغات نمایشی آژانس های همچون یکتانت، مدیااد، صباویژن و ... هر یک به اندازه خود روی سرعت لود سایت اثر می گذارند. تعداد زیاد تبلیغات در صفحه باعث کند شدن نسبی آن خواهد شد. باید تعداد تبلیغات در صفحه مدیریت شود تا کاهش سرعت لود را به دنبال نداشته باشد.

- استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN): استفاده از شبکه توزیع محتوا برای کتابخانه های عمومی مثل jQuery ،Bootstrap و ... می تواند تاثیر کمی روی بهبود سرعت سایت داشته باشد. دلیلش این است که احتمال دارد CND های مذکور در سایت های دیگر هم استفاده شده باشد و کاربر آن فایل ها را در کش مرورگر خود داشته باشد و با بازدید از سایت شما دیگر نیازی به دانلود مجدد نداشته باشد.

- استفاده از تصاویر با فرمت WebP: تصاویر با فرمت WebP از فناوری جدید استفاده می کنند باعث می شود حجم تصویر نسبت به فرمت های دیگر مثل jpg یا png کاهش چشمگیری داشته باشد؛ بدون این که از کیفیت آن کاسته شود.

- فعال کردن نسخه AMP برای موبایل: AMP نسخه سبکی از سایت است که مخصوص کاربران موبایلی است. استفاده از این نسخه باعث می شود کاربر موبایل با سرعت بسیار بالاتری نسبت به حالت عادی صفحه سایت را مشاهده کند.

- صفحه بندی نظرات (وردپرس): در صفحاتی که نظرات زیادی دارند باید تمام نظرات هم زمان نمایش داده نشوند و به جای آن از صفحه بندی نظرات استفاده شود. این کار باعث می شود اطلاعات زیاد و اضافی نمایش داده نشود و از کندی بیهوده صفحه جلوگیری شود.

- استفاده از نسخه جدید PHP: خیلی از سایت ها از زبان PHP استفاده می کنند و نسخه های جدید این زبان عملکرد بسیار بهتری نسبت به نسخه های قدیمی دارند. با بروزرسانی نسخه پی اچ پی به جدیدترین نسخه می توانید از این سرعت استفاده ببرید. البته دقت کنید که این افزایش سرعت نسبی است و نسخه های جدید نسبت به نسخه های قدیمی سریع تر هستند.

- استفاده از افزونه های معتبر و بهینه شده (وردپرس): نصب و استفاده از افزونه های معتبر و بهینه شده باعث می شود کدهای کند یا کدهای دارای عملکرد بد در افزونه وجود نداشته باشد و کاهش سرعت سایت از این طریق رخ ندهد. 

- کاهش تعداد ویدیوها: وجود تعداد زیادی ویدیو در صفحه باعث کند شدن سرعت اجرای آن می شود؛ حتی فعال بودن بارگذاری تنبل. بهتر است از تعداد ویدیوهای صفحه منطقی باشد به طوری که برای کاربر مفید واقع شود.

- استفاده از سرورهای داخلی: فاصله کاربر از سرور مقدار کمی روی سرعت سایت تاثیرگذار است. یعنی ارسال درخواست از ایران به سروری در آلمان بیشتر از ارسال به سروری در ایران زمان می برد.  با قرار دادن سایت روی سرورهای ایرانی مشکل فاصله طولانی را حل می کند و کمی به بهبود سرعت سایت کمک می نماید. 

- عدم استفاده از کتابخانه های خارجی تحریمی: استفاده از کتابخانه های خارجی که آی پی های ایران را تحریم کرده اند یا خودشان فیلتر شده اند روی افزایش سرعت لود سایت اثر گذار است. با حذف این کتابخانه ها از سایت خود از تلاش بیهوده مروگر برای دریافت آنها جلوگیری کنید.

- استفاده از یک ابزار آمارگیری: ابزارهای آمارگیری مثل گوگل آنالیتیکس، وبگذر و افزونه های وردپرس مثل WP Statistics همگی اطلاعاتی از بازدید و عملکرد کاربران در سایت شما جمع آوری می کنند و هر یک مقداری از سرعت بارگذاری را کاهش می دهند. لزومی ندارد که از دو یا چند ابزار آمارگیری استفاده کنید. تنها یکی را نگه دارید و بقیه را حذف کنید تا سرعت سایت بهبود پیدا کند.

- بهینه سازی کد نویسی سایت: در معدود مواردی مشاهده شده که کد نویسی بد و غیراصولی در سایت های اختصاصی (غیر وردپرسی) باعث کند شدن سایت شده است. در این موارد باید کدهای برنامه نویسی به صورت بهینه شده بازنویسی شوند تا سرعت سایت بهبود پیدا کند. 

جمع بندی

سرعت سایت یک موضوع نسبی است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از عوامل باعث کند شدن سایت و برخی از عوامل منجر به سریع شدن سایت می شوند. در اینجا عمده ترین دلایل کند شدن سایت بررسی شده و روش های مناسب برای بهبود سرعت سایت معرفی شده است. برای دستیابی به سرعت مناسب در سایت خود روش های ارائه شده را یکی یکی بررسی کنید و در صورت نیاز از آن روش بهره گیری نمایید. در نظر داشته باشید که با رعایت تمام موارد هم ممکن است سرعت سایت شما خیلی خوب نشود چون چون سرعت سایت یک موضوع نسبی است و عدد مطلقی ندارد.