سئو و بهینه سازی

رایج‌ترین خطاهای سرچ کنسول گوگل و نحوه رفع آنها در سال ۲۰۲۴

نویسنده: تحریریه آرسافت

اگر شما جزو افرادی هستید که دارای کسب‌ و کار اینترنتی هستید و تمایل دارید که به فروش و سود بیشتری برسید، باید نحوه رفتار جستجوی گوگل با سایت‌ خود را بشناسید تا نسبت به بهینه سازی آن به درستی اقدام کنید. در این بین سرچ کنسول بهترین ابزاری است که می ‌تواند شما را در این مسیر کمک کند چراکه این ابزار پرکاربرد، نحوه عملکرد سایت شما را بررسی می کند و اطلاعات مفیدی در زمینه سایت و بازدیدکنندگان آن در اختیار شما قرار می دهد.

برخی از این اطلاعات مربوط به خطایا و اشکالاتی می شود که در حیطه ایندکس شدن یا نشدن سایت و برخی دیگر مربوط به وضعیت رسپانسیو بودن سایت شما می شود که با شناخت آنها، بهتر می توان نسبت به سئو سایت و افزایش ترافیک سایت اقدام کرد. در این مقاله سعی کردیم لیستی از کامل ترین خطاهای سرچ کنسول در سال ۲۰۲۴ به همراه روش های رفع آن را برای شما تهیه کنیم.

مهمترین خطاهای سرچ کنسول

به طور کلی خطاهای وب سایت به ۲ بخش عمده ایندکس و رسپانسیو در سرچ کنسول تقسیم می شود که هر کدام دارای زیر مجموعه هایی هستند. برای اطلاع از این خطاها و هشدارها، در قسمت پایینی نمودارهای سرچ کنسول با توجه به آپدیت جدید آن، بخشی به عنوان Why pages aren’t indexed اضافه شده است که دلایل عدم ایندکس و مشکلات صفحات سایت را نمایش می ‌دهد.

در کادر پایین تر نیز هشدارهایی درباره صفحات ایندکس شده‌ همراه با مشکل در SERP را نشان می دهد. بخش ایندکس هم مشخصاً مربوط به صفحاتی می باشد که مشکلی ندارند که برای مشاهده این صفحات نیز می ‌توانید روی قسمت View data about indexed page کلیک کنید.

۱ـ خطاهای بخش Pages

در قسمت Pages شما می‌ توانید تمام خطاهای مربوط به صفحات خود و مشکلاتی که خزنده ‌های گوگل در مسیر ایندکس کردن با آن مواجه هستند را مشاهده نماید. بر همین اساس می توان گفت که اصلی ترین خطاهای سرچ کنسول در این بخش قرار دارند که نسبت به برطرف کردن بسیاری از آنها باید سریعاً اقدام کرد. بنابراین مهمترین خطاهای این بخش عبارتند از:

ـ Page with redirect

این پیغام نشان دهنده این است که صفحه ‌ای به صفحه‌ دیگر ریدایرکت شده و به همین دلیل، قابل ایندکس نیست. بعد از مشاهده لینک‌ های مربوط به این پیام، اگر ملاحظه کردید صفحه مورد نظر مشکل خاصی ندارد و کاربر را به صفحه مورد نظر هدایت می کند، دیگر نیازی به حذف یا رفع خطا نیست چراکه تنها زمانی حذف انجام می گیرد که کاربر به مسیر غلط هدایت شود.

ـ خطای ۴۰۰

این پیغام معمولاً بر اثر به روزرسانی و بهبود سایت و یا وجود خطا در کدها بوجود می آید که حکایت از قادر نبودن سرور به پردازش درخواست کاربر دارد.

ـ خطای ۴۰۳ (Blocked due to access forbidden)

خطای forbidden ۴۰۳ یکی از خطاهای رایج است که دسترسی ربات گوکل به محتوای سایت را محدود می کند. این خطا ممکن است به دلایل مختلفی مثل مجوز فایل‌ ها در هاست، تنظیمات نامناسب هاست، خطای نرم افزاری، تحریم ها و ... باشد. به منظور رفع این مشکل می توان کارهای مختلفی انجام داد که عبارتند از:

 • فایل htaccess که در هاست قرار دارد را بررسی کرد و در صورت خراب بودن، دوباره آن را تولید کرد.
 • در صورتی که علت این خطا مجوزهای فایل باشد، استفاده از مجوزهای صحیح چاره کار می باشد که به ترتیب برای دایرکتوری ها عدد ۷۵۰ یا ۷۵۵ و برای فایل ها عدد ۶۴۰ یا ۷۴۴ وارد می شود.
 • با تنظیم یک ریدایرکت ۴۰۴ می توان کاربران را به صفحه دیگر هدایت کرد.
 • فایل Robots.txt سایت خود را بررسی کنید تا از صفحات خزش شده و نشده با خبر شوید.
 • در برطرف نشدن مشکل می توان با سرویس دهنده‌ هاست خود تماس گرفت و از صحت تنظیمات هاست مطمئن شد.

ـ خطای ۴۰۴

این خطا زمانی رخ می ‌دهد که سرور نتواند منبع درخواستی را پیدا کند، به طوری که ارتباط با سرور به طور کامل برقرار می شود اما صفحه یا فایل درخواستی موجود نمی‌ باشد. به عبارت دیگر زمانی که ربات‌ های خزنده گوگل اقدام به جستجوی صفحه مورد نظر کاربر می کنند، به صفحه ‌ای برخورد می کنند که یا حذف شده و یا آدرس آن تغییر کرده و در نتیجه به کاربر خطای ۴۰۴ را نشان می دهد که به نوعی جزو صفحات شکسته نیز تلقی می شود.

برای رفع این خطا می توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • مطمئن شوید صفحه شما علاوه بر منتشر شدن، در حالت پیش نویس یا خصوصی نباشد.
 • مطمئن شوید که آدرس صفحه تغییر نکرده باشد.
 • بررسی کنید که خطای ۴۰۴ در صفحه مورد نظر هم با آدرس www نشان داده شود و هم بدون www. همچنین بررسی کنید که هم با HTTP نمایش داده شود و هم با HTTPS.
 • دائماً نقشه سایت خود را به ‌روز کنید و آدرس صفحاتی که پاک شده اند را از روی آن حذف نمایید. البته تمام صفحات ۴۰۴‌ نیاز به پاک شدن ندارند و در صورتی که آدرسی جا به جا شده باشد، کافی است به کمک ریدایرکت ۳۰۱ آدرس آن را به صفحه جدید منتقل کرد.

ـ Soft ۴۰۴

همانطور که اشاره شد اگر کاربر آدرس صفحه ‌ای که حذف و یا تغییر کرده باشد را وارد کند، با خطای ۴۰۴ مواجه خواهد شد. این خطا از طرف موتورهای جستجو کاملاً قابل تشخیص می باشد اما خطای ۴۰۴ soft تنها برچسبی است که موتورهای جستجو به برخی از صفحات می زنند. به طوری که وقتی صفحه ‌ای وجود نداشته باشد، سرور به اشتباه صفحه دیگری با محتوای کم و غیر قابل استفاده را نمایش می دهد که در این صورت در سرچ کنسول به عنوان خطای ۴۰۴ soft ثبت می شود.

در ضمن اهمیت این خطا نسبت به خطای ۴۰۴ بسیار بیشتر است چراکه باعث اتلاف وقت بیشتر موتورهای جستجو به منظور ایندکس صفحات و آدرس ‌های غیر موجود در سایت شما می شود. در نتیجه این خطا را جدی بگیرید و برای رفع فوری آن اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تنظیمات در خصوص صفحات حذف شده را انجام دهید و آنها را با پیغام خطای ۴۰۴ (یافت نشد) و یا خطای ۴۱۰ (صفحه پاک شده) نمایش دهید.
 • به کمک ریدایرکت ۳۰۱ آدرس صفحات پاک شده را به صفحه جدید یا صفحه اصلی سایت خود انتقال دهید.
 • در صورتی که صفحه دیگری با محتوایات مشابه دارید، بهتر است بر روی صفحه قدیمی ریدایرکت کنید.
 • گاهی اوقات خطای ۴۰۴ soft به دلیل کمبود محتوا پدید می آید؛ بر همین اساس همواره از کیفیت و مقدار محتوای خود اطمینان حاصل کنید.

ـ ۵۰۰ Internal Server Error

خطاهایی که مربوط به سرور می شود را فوراً باید برطرف کرد چراکه امکان آسیب جدی به سایت وجود دارد. نمایش این خطا حکایت از مشکلات فنی نظیر کدنویسی در CMS، یا کد نامناسب PHP دارد که باعث به تأخیر انداختن پردازش درخواست ها توسط سرور می شود.

ـ ۵۰۲ Bad Gateway

این خطا زمانی رخ می ‌دهد که یک سرور، پیغامی نادرست از سرور دیگری دریافت کرده باشد. گاهی اوقات هم ممکن است بر اثر وجود مشکل در CMS وردپرس شما این پیغام فعال شود.

ـ ۵۰۳ Service Unavailable

هنگامی که سرور شما با حجم زیادی از ترافیک روبرو باشد و یا برای به روزرسانی و بهبود آن اقدام کرده باشید، خطای ۵۰۳ ظاهر می شود که به طور موقت سرور را از دسترس خارج می کند. برای رهایی از چنین خطاهایی باید اقدامات لازم را انجام داد که در ادامه برخی از مهمترین موارد را برای شما بیان می کنیم: 

الف) پاک کردن کوکی‌ ها و Cashe ها: برخی مواقع خطاهای ناشی از سرور به دلیل کوکی ‌ها و کش های مربوط به سایت می باشد که باید هرچه زودتر نسبت به حذف آنها اقدام کرد. برای این منظور ابتدا باید به بخش History مرورگر رفت و گزینه Delete را انتخاب کرد. در صورتی که پس از حذف همچنان شاهد وجود این خطا بودید، با شرکت ارائه دهنده هاست تماس بگیرید تا مشکل را رفع کند. 

ب) بررسی CMS: همواره سعی کنید افزونه ها و قالب های مورد نیاز و حتی خود وردپرس را حذف و مجدداً نصب کنید چراکه ممکن است فایل ‌های خراب در دیتابیس وردپرس یا سایر CMS ها وجود داشته باشد و باعث اختلال در روند کار شوند. مورد بعدی بررسی جاوا اسکریپت و CSS خود می باشد که باید از نبود خطوط کد معیوب در آنها اطمینان حاصل کرد.

ج) بررسی محدودیت حافظه PHP: حافظه PHP یک ظرفیتی دارد که شما هر از چند گاهی باید آن را چک کنید تا به محدوده نهایی خود نرسیده باشد؛ چراکه در صورت پر بودن اختلال در سرور به وجود می آورد.

ـ Excluded by ‘noindex’ tag

نمایش این خطا بنابر وجود تگ Noindex در صفحه است که می تواند چندین دلیل داشته باشد. ممکن است در تنظیمات Search engine visibility وردپرس، گزینه «از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند» را فعال کرده باشید. و یا ممکن است یک پلاگین یا اسکریپت سایت، یک برچسب noindex به صفحه شما اضافه کرده باشد. و یا امکان دارد سایت شما توسط یک هکر هک شده باشد و برچسب noindex را به صفحات شما اضافه کرده باشد.

به هر حال برای رفع چنین خطایی، باید تگ نوایندکس را از کدهای صفحه حذف کنید و یا اگر از افزونه Yoast استفاده می‌ کنید، گزینه «از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند» را غیرفعال کنید.

ـ Alternate page with proper canonical tag

این پیغام نشان دهنده این است که بعضی صفحات به دلایل مختلفی مثل وجود تگ کنونیکال، ایندکس نشده اند و به نمایش در نمی آیند. تعریف تگ کنونیکال به این صورت است که وقتی صفحات مشابهی در سایت خود دارید، به منظور ایندکس شدن باید گوگل را متوجه کنید که کدام یک از آنها، جزو صفحه اصلی شما می باشد. برای این منظور باید کد مربوط به کنونیکال را در بخش هدر سایت خود قرار دهید.

به هر حال از جمله دلایل ایندکس نشدن، وجود محتوای تکراری، علامت گذاری محتوا با تگ کنونیکال و انتخاب بهترین نسخه از محتوای سایت در نتایج جستجو می باشد که در چنین حالتی گوگل به سادگی نسخه تکراری را حذف کرده و نسخه اصلی صفحه را ایندکس خواهد کرد. به طور کلی ایندکس نشدن چنین صفحاتی، مشکلی را ایجاد نمی کند و لزومی برای رفع آن وجود ندارد.

ـ Blocked by robots.txt

این خطا نشان دهنده این است که یک خط کد در فایل robots.txt شما وجود دارد که اجازه خزیدن ربات های گوگل در این صفحه را نمی دهد. به منظور رفع آن باید فایل robots.txt بررسی شود تا در صورت نیاز تغییرات لازم انجام شود، یعنی اگر تمایل دارید صفحه مورد نظر ایندکس شود، باید آن خط را از لیست فایل robots.txt حذف کنید.

ـ Redirect error

این خطا زمانی که آدرس یک صفحه تغییر کرده باشد، ظاهر می شود و حکایت از این دارد که مشکلی در ریدایرکت ‌های سایت وجود دارد. به طور کلی چند دلیل برای نمایش خطای ریدایرکت وجود دارد که عبارتند از طولانی بودن زنجیره ریدایرکت، یک loop ریدایرکت، طولانی بودن آدرس ریدایرکت و وجود یک URL اشتباه یا خالی در زنجیره ریدایرکت. به منظور رفع این اشکالات ابتدا بهتر است آدرس ریدایرکت های سایت خود را بازبینی کنید تا مستقیماً به URL نهایی رسیده باشد. چراکه گوگل باید حجم زیادی از محتویات را خزش کند و به همین منظور دوست ندارد خیلی زمان خود را برای خزش در این نوع لینک ها تلف کند.

ـ Crawled - currently not indexed

این اخطار نمایانگر این است که صفحه‌ مورد نظر، مورد خزش و بازدید ربات قرار گرفته اما ایندکس نشده و در SERP نمایش داده نمی ‌شود و یا ایندکس انجام شده اما بنا به دلایلی گوگل تصمیم گرفته که صفحه را نمایش ندهد. مثلاً می توان گفت به خاطر آپدیت کردن الگوریتم ‌های گوگل و یا وجود یک باگ از سوی گوگل، صفحه در SERP نمایش داده نمی شود.

به هر حال یکسری راهکارهایی برای رفع این مشکل وجود دارد که برای شما بیان می کنیم:

 • با بالا بردن سطح کیفیت محتوا و سئوی سایت نظیر لینک‌ سازی داخلی، صفحات مشابه، ریدایرکت ‌ها و عدم تگ‌ های نوایندکس، می توان از مشکل را رفع کرد.
 • اگر سایت شما از جمله سایت هایی است که از فید RSS استفاده می ‌کند، امکان دارد URL هایی پیدا شود که در گزارش گوگل ظاهر شوند. اغلب اوقات این URL ها در قسمت انتهایی دارای بخش "/feed/" هستند که در این صورت نیازی به انجام کاری نیست، چراکه این وضعیت اصلاً مشکل ‌ساز نخواهد بود.

ـ Discovered - currently not indexed

این وضعیت نشان دهنده این است که گوگل از وجود صفحه شما آگاه است منتها ربات های خزنده آن را کراول نکردند تا ایندکس شود. به منظور رفع این خطا و همچنین ایندکس شدن صفحه، می توان به صورت دستی از سرچ کنسول کمک گرفت تا درخواست ایندکس صفحات را ثبت کند.

بنابراین با انتخاب گزینه URL Inspection از منوی سرچ کنسول، لینک مورد نظر را در کادر مخصوص وارد می کنید. در صورت ایندکس نشدن صفحه هم می توانید با انتخاب گزینه Request Indexing از گوگل بخواهید که لینک شما را ایندکس کند.

به یاد داشته باشید که به منظور ایندکس کردن دستی محدودیت هایی وجود دارد، بنابراین سعی شود در روز بیش از ۱۰-۱۵ لینک درخواست ندهید.

۲ـ خطاهای بخش Experience

در قسمت Mobile Usability سرچ کنسول، خطاهایی به نمایش درمی آید که اغلب مربوط به رسپانسیو یا همان واکنشگرا بودن سایت می باشد که در ادامه بحث خواهیم کرد.

ـ Uses incompatible plugins

این وضعیت نشان دهنده این است که صفحه مورد نظر، از پلاگین ‌های ناسازگاری مثل افزونه های Flash که توسط اکثر مرورگرهای موبایل پشتیبانی نمی ‌شود، استفاده می ‌کند. به منظور رفع این مشکل باید صفحه خود را با استفاده از تکنولوژی وب مدرن و با پشتیبانی HTML۵ دوباره از نو طراحی کرد.

ـ Content wider than screen

این پیغام نشان دهنده این است که محتوا از صفحه نمایش عریض ‌تر است و کاربر به منظور مشاهده محتوای سایت، نیاز به اسکرول کردن افقی دارد که این کار باعث اذیت کاربر و دریافت نمره منفی خواهد شد. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که اعلان ‌های CSS مقادیر ثابتی داشته باشند و یا اندازه تصاویر به میزان خاصی تعریف شده باشد. برای رفع این مشکل ابتدا باید از تناسب اندازه تصاویر و دیگر محتویات اطمینان حاصل کرد و در صورت نیاز، اندازه مناسبی برای جایگاه المان های CSS سایت در نظر گرفت. 

ـ Text too small to read

این وضعیت مطالعه متن در گوشی را بسیار دشوار خواهد کرد، چراکه اندازه متن صفحه، نسبت به عرض آن بسیار کوچکتر است. برای رفع آن باید یک ویوپورت برای صفحات سایت خود مشخص کرد که سایز تمام فونت ها به طور صحیح تنظیم شوند تا در موبایل به دسترسی قابل مشاهده باشند.

ـ Clickable elements too close together

این پیغام بیان می کند المان ‌های قابل کلیک مثل دکمه ها، لینک ها و ... خیلی نزدیک بهم هستند و کاربران موبایلی نمی توانند به راحتی روی دکمه مورد نظر خود کلیک کنند. برای برطرف کردن این مشکل، به قسمت tests screenshot رفته تا تمام دکمه ‌ها، لینک ‌ها و المان ‌های قابل کلیک شناسایی شوند. سپس اطمینان حاصل کنید که نوک انگشتان بیشتر از یک المان را نپوشانده باشد.