طراحی سایت

تاثیر طراحی سایت آموزشی و آموزش آنلاین در افزایش درآمد

نویسنده: تحریریه آرسافت

همواره آموزش یک عنصر کلیدی در رشد جوامع بشری محسوب می شود که صنایع وابسته به آن مخاطبان خاص خود را دارند و بسیار پر سود نیز می باشند. در گذشته این روش آموزش تنها به صورت حضوری و چهره به چهره انجام می شد که بر همین اساس شاهد بروز و ظهور انواع و اقسام کلاس های آموزشیِ حضوری اعم از درسی، ورزشی، مهارتی، کاردستی و ... بودیم که در صورت غیبت مدرّسین آن به دلایل مختلف مثل مریضی یا مسافرت، کلاس تعطیل می شد.

این موضوع علاوه بر تأثیر منفی در روند مستمرِ آموزش برای متربّی، باعث کاهش درآمد مربی نیز می شد. با سپری شدن زمان و پیشرفت فناوری، شیوه های آموزش نیز تغییر کرد به طوری که تا همین نیم قرن اخیر شاید کمتر کسی تصور می کرد به وسیله ایجاد یک وب سایت آموزشی بتوان میزان تخصص و مهارت خود را تنها با یکبار ضبط کردن در اختیار دیگران (مخاطبین حال و آینده) گذاشت و تا مدت ها از آن کسب درآمد کرد.

این باور در سالهای اخیر مخصوصاً چند سالی که جهان با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کرد، بوجود آمد و استارت مجازی شدن تمام مدارس، دانشگاه ها، مراکز آموزشگاهی و حتی کلاس های آموزشی ـ مهارتی در کشور زده شد تا علاوه بر بزرگسالان، کودکان نیز به طور جدّ وارد محیط اینترنت و فضای آموزش مجازی شوند.

بنابراین با توجه به شناخت بیش از پیش تمام اقشار (اعم از زن و مرد، پیر و جوان، بزرگ و کوچک) از فضای مجازی و استفاده روزمره آنها از سایت های مختلف، طراحی و ایجاد یک سایت آموزشی برای افرادی که قصد آموزش علم و تخصص خود به دیگران و همچنین کسب درآمد تصاعدی از آن را دارند، امری ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.  

آموزش مجازی چیست؟

آموزش مجازی همانطور که از نامش پیداست در محیط اینترنت به صورت آنلاین و آفلاین انجام می گیرد که بخش اصلی آن در بستر وب به صورت محتوای متن، تصویر، صوت و ویدئو از طریق رایانه، گوشی، تبلت به نمایش گذاشته می شود. این روش به نوعی راحت ترین نوع آموزش می باشد که در آن آموزش از راه دور اتفاق می افتد و استاد و شاگرد به صورت فیزیکی با هم در ارتباط نیستند.

آموزش مجازی به دلیل تمرکز بالا بر روی مباحث، بازدهی بیشتری نسبت به کلاس های حضوری دارد و با رونق گرفتن نمایش انواع مهارت ها در قالب ویدئوهای آموزشی، این روش توانسته طرفداران زیادی را در بین دیگر روش های آموزشی برای خود پیدا کند. 

بنابراین هر مرکز آموزشی، تربیتی، هنری، ورزشی، فنی و حرفه ای و ... می تواند متناسب با حیطه کاری خود، یک وب سایت آموزشی داشته باشد تا محتویات مناسب مربوط به خود را در آن ارائه دهد. به عنوان مثال برای طراحی یک سایت آموزشیِ علم فیزیک باید محتویات و اطلاعات جامعی در قالب متن، فیلم و عکس که مرتبط با علم فیزیک است را در سایت خود به اشکال و روش های ساده ارائه کرد.

اهمیت استفاده از آموزش مجازی

امروزه شاهد تغییر چشمگیری در نحوه تدریس نسبت به گذشته هستیم به طوری که شما می توانید از هر کجای دنیا که حضور دارید، بهترین آموزش‌ ها را از طریق جستجو در اینترنت تهیه کنید و سطح سواد و معلومات خود را افزایش دهید؛ برخلاف گذشته که اگر فردی قصد شرکت در دوره آموزشی غیر از شهر خود را داشت، باید کیلومترها به شهر محل آموزش سفر می‌کرد.

به همین دلیل دیگر نمی ‌توان با همان روش تعلیم سابق کار را ادامه داد بلکه باید انواع روش‌ های نوین و خلاقانه آموزش را شناخت و از آن بهره جست. یکی از برترین روش های آموزش طراحی سایت آموزشی است که برای درک بهتر اهمیت موضوع، قصد داریم برخی از مهمترین ویژگی های آموزش مجازی و آنلاین را برای شما بیان کنیم:

ـ دائمی بودن

همانطور که برای ارتقاء و افزایش در آمد در هر شغل و حرفه ای مدام نیاز به آموزش و به روز کردن اطلاعات‌ است؛ به کمک آموزش ‌های مجازی نیز همواره می توان در حال رشد، پیشرفت و یادگیری بود چراکه سایت های آموزشی نیز ناگزیر به تغییر و به روز کردن محتویات خود هستند.   

ـ توجه به نیازهای جامعه

همواره آموزشی که با نیازهای فرد و جامعه متناسب باشد از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باعث رشد و تعالی روز افزون فرد و در نهایت آن جامعه شده است. برای مثال شما سازمانی را فرض کنید که به ‌طور مداوم برای کارمندانش بستر و مزایایی را برای آموزش دیدن و به روز شدن محیا می‌کند. در چنین حالتی این سازمان بسیار موفق تر از دیگر شرکت‌ ها و سازمان ‌ها خواهد بود و در مدت زمان کوتاهی به رشد چشمگیری نیز خواهد رسید.

ـ مقرون به صرفه بودن

با این وضعیت موجودِ اقتصادی، وجود مسائلی نظیر هزینه های کلاس حضوری، هزینه رفت و آمد، وجود ترافیک و آلودگی ها، و بسیاری از مشکلات دیگر سبب افزایش محبوبیت آموزش های مجازی و گسترش این نوع از آموزش در بین افراد جامعه شده است.

اهداف سایت آموزشی

اهمیت طراحی سایت آموزشی را قصد داریم با یک مثال ساده برای شما بیان کنیم. آموزشگاهی را در نظر بگیرید که درب آن همه روزه در هر ساعت از شبانه روز به روی دانشجویان آن باز باشد و علاقه ‌مندان به آن نیز بدون حضور فیزیکی مشغول به آموزش و کسب مهارت مورد نظر هستند. شما چنین آموزشگاهی را می‌توانید به وسیله طراحی و ایجاد یک سایت آموزشی برای خود راه اندازی کنید تا علاوه بر استفاده کاربران از مهارت، تخصص و آموزش های خود، همواره در هر شرایطی (حتی مواقعی که در استراحت هستید) آموزشگاه شما باز باشد و برای خود کسب‌ درآمد کنید.

برای این منظور شما می توانید یکبار برای همیشه آموزش و مهارت خود را ضبط کنید و آن را در سایت آموزشی خود به میلیون ها نفر از کاربران شهر‌ها یا حتی کشوری مختلف به نمایش بگذارید و با قیمت معقولی به فروش برسانید.

بنابراین در عصر حاضر شیوه و روش آموزش‌ و تدریس به شکل آنلاین و مجازی می باشد که با استفاده از آن می توان محیط و شرایطی را فراهم آورد که افراد با تفکر خلاقانه، نقادانه و منطقی بتوانند به جایگاه اجتماعی مورد نظر خود دست یابند.

در ادامه به مهمترین اهداف سایت آموزشی خواهیم پرداخت:

  • تلاش مضاعف در افزایش سطح کیفیتی آموزش
  • تربیت و همسو کردن افراد در عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • حذف محدودیت ‌های جنسی، قومی و ملیتی در آموزش دیدن
  • ایجاد بستری مناسب برای آموزش معلولین جسمی و حرکتی
  • جلوگیری از رفت و آمدهای پر هزینه به منظور آموزش دیدن
  • بالا بردن سطح فرهنگ و سواد جامعه
  • ایجاد روش ‌های جدید و خلاقانه برای آموزش
  • آموزش دیدن افراد روستایی و محیط های دوردست

فواید آموزش آنلاین و مجازی

آموزش مجازی به اندازه‌ ای اهمیت دارد که با شناخت کامل آن می توان مسیر زندگی خود و جامعه را به سمت بهبود و پیشرفت تغییر داد. در سالهای اخیر این روش از آموزش به دلیل مزایای زیادی که دارد، به سرعت جایگزین آموزش حضوری شده است. در این بخش به معرفی مهمترین مزایای سایت آموزشی خواهیم پرداخت.

ـ دسترسی همیشگی به منابع آموزشی

برخی افراد ممکن است به دلایل مختلف مثل مشغله های فراوان کاری، دائم السفر بودن و ... شرایط حضور در کلاس‌ های آنلاین را نداشته باشند و از طرفی هم حاضر نباشند به هیچ وجه آموزش دیدن را کنار بگذارند. آموزش مجازی با انعطاف پذیری بالایی که دارد مشکل اینگونه افراد را حل کرده است به طوری که در زمان و مکانِ مقتضی همچنان می‌توانند به آموزش و یادگیری خود ادامه دهند.

از جمله انعطاف هایی که این روش از آموزش دارد وجود تصاویر، متون، فیلم ها و صوت های آموزشی است که در وب سایت های آموزشی قرار می گیرند و با دانلود آن می توان برای همیشه به آنها دسترسی داشت.  به هر حال با طراحی سایت آموزشی می توان شرایطی را برای کاربران خود فراهم آورد تا در حین سفر هم بتوانند در کلاس های مجازی شرکت کنید و از وقت خود بیشترین بهره را ببرید.

ـ یادگیری بهتر

اغلب آموزش های مجازی قابلیت ضبط و پخش مجدد را دارند و افراد می ‌توانند بعد از اتمام آموزش، چندین بار جلسه مورد نظر را با دقت بیشتر نگاه کنند تا نکات و ریزه کاری هایی که احیاناً حین آموزش غفلت داشتند را بهتر یاد بگیرند. این کار علاوه بر یادگیری آسان و عمقیِ افراد، باعث بازدهی بیشتر آنها نیز خواهد شد. حتی برخی دوره‌ های آموزشی با در نظر گرفتن بخش پشتیبان، می توانند به سؤالات و شبهات شما بهتر پاسخ دهد.

ـ امکان شخصی ‌سازی

سیستم آموزش سنتی یا حضوری اغلب به گونه ای است که در یک کلاس آموزشی تعداد افراد معمولاً بین 20 تا 50 نفر متغیر است که سرعت تدریس همیشه توسط کارآموزانِ متوسط تعیین می شود اما روش آموزش به شیوه مجازی علاوه بر افزایش تعداد مخاطبین و شرکت کنندگان، این قابلیت را دارد که معلم و مربی سرعت آموزش را تعیین کند نه کارآموز.

بنابراین از بزرگترین مزایای آموزش مجازی این است که به معلمین و اساتید این اجازه را می ‌دهد تا برنامه ‌های آموزشی خود را به طور جداگانه و بر اساس نیازهای هر فرد تنظیم و ارائه کنند که در این صورت بازخورد و پیشرفت هر متربی زیر نظر مربی خواهد بود.

ـ تنوع در روش تدریس

در مدل سنتی آموزش محصلین تنها به وسیله کتاب، کاغذ، قلم و استاد درس را یاد می گیرند اما آموزش مجازی در وب سایت، تنوع بیشتری دارد که دانش آموزان در آن می ‌توانند با استفاده از محتویات متنی، صوتی، ویدئویی، تصاویر و ... دروس را به شکل بهتری بیاموزند و از آن خسته نشوند.

ـ تمرکز و مشارکت بیشتر

از آنجایی‌که برخی افراد درون گرا هستند و تمرکز کافی در کلاس ‌های شلوغ را ندارند، میزان بازدهی آنها را نیز به طور چشمگیری کاهش می دهد. آموزش های مجازی در بستر وب این مشکل را برای چنین افرادی حل کرده است و می‌توانند با دانلود و تماشای فیلم های آموزشی مورد نظر علاوه بر افزایش میزان یادگیری، میزان مشارکت و اعتماد به نفس خود را نیز تا حد زیادی بالا ببرند.

ـ هزینه کمتر

همواره هزینه های مربوط به دوره ‌های آموزش مجازی برای کاربران نسبت به دوره های آموزش حضوری کمتر است زیرا بسیاری از دوره‌ های آموزشی به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. بر فرض اگر این دوره ها رایگان هم نباشد، با در نظر گرفتن کلیت کار می توان این کاهش هزینه را به وضوح مشاهده کرد زیرا با یک حساب سرانگشتی در هزینه های جانبی مثل هزینه رفت و آمد به شهر دیگر جهت شرکت در دوره آموزش، اجاره خانه در آنجا، هزینه رفت و آمد، احیاناً خرید لباس فرم و ... می توان به این نتیجه رسید. بنابراین تنها هزینه ای که باید صرف دوره های آموزش مجازی کرد، پرداخت هزینه خود دوره آموزشی است.

ـ راحتی بیشتر

همانطور که اشاره شد متربّی می تواند صوت و کلیپ های آموزش مجازی را در هر مکان (مطب دکتر، مترو، قطار، کافه و ...) و شرایطی (سفر، نشسته، خوابیده) مشاهده کند. بر همین اساس می توان حتی در خانه با یک لباس راحتی دوره‌ های آموزشی را گذراند و زحمت ترک خانه در سرما و گرما یا ماندن در ترافیک پرحجم را به خود نداد.

ـ تقویت رزومه کاری و تحصیلی

زمان شرکت و یادگیری دوره‌ های آموزش مجازی در قالب وب سایت، نسبت به آموزش های حضوری کمتر است. به همین منظور با سرعت بیشتری می‌توان دوره‌ های مختلف آموزشی را پشت سر گذاشت و رزومه شغلی یا تحصیلی خود را تقویت کرد.

ـ به روز بودن

در گذشته افراد برای به روز ماندن از اطلاعات باید زمان زیادی را منتظر چاپ مجله و کتاب یا سی دی و دی وی دی می ماندند تا با تهیه آنها بتوانند خود را به روز کنند. اما امروزه با وجود وب سایت های علمی آموزشی به راحتی می‌توان خود را به روز کرد و به منابع زیادی دسترسی داشت.

کلام آخر

یادگیری و آموزش از جمله صنایعی است که از بدو تکامل بشریت در میان انسانها‌ وجود داشته و خواهد داشت؛ به طوری که بشر همواره به دنبال کسب مهارت و توانایی‌ های جدید است. بر همین اساس انسان به دنبال منابعی می‌گردد که او را به اهداف خود برساند. اینجا سایت آموزشی به کمک انسان می آید. سایت آموزشی تنها یکی از انواع مختلف وب سایت است که در این مطلب با کاربردهای آن آشنا شدید.

بنابراین اگر شما دانش، تخصص، مهارت و توانایی خاصی دارید و قصد ‌اشتراک گذاشتن آن با مخاطبین مختلف و کسب درآمد از این راه را دارید، استفاده از شیوه‌ های نوین آموزشی توسط وب سایت آموزشی امری ضروری و غیرقابل انکار است. زیرا با ایجاد یک سایت آموزشی آنلاین، می توان به زیباترین شکل ممکن میزبان علاقه ‌مندان به حوزه تخصصی خود باشید و دانش خود را تبدیل به درآمد کنید.