طراحی سایت

چرا باید سایت شخصی داشته باشیم؟ مزایای طراحی سایت شخصی

نویسنده: تحریریه آرسافت

در حال حاضر با توجه به استفاده گسترده و روزافزون اینترنت در سراسر جهان باید گفت که طراحی و ایجاد یک وب سایت نه تنها برای صاحبان مشاغل امری ضروری محسوب می شود بلکه تقریباً تمام افراد نیز باید دارای یک وب سایت شخصی باشند؛ چراکه الزاماً کاربرد یک وبسایت تنها برای ارائه خدمات یا فروش محصول نیست.

به عنوان مثال اگر شما جزو افرادی هستید که می خواهید سلایق و احساسات خود را در معرض دید همگان قرار دهید، یا جزو افرادی هستید که می خواهید اعتقادات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، یا احیاناً دارای تخصص و مهارت خاصی هستید ولی هنوز کار پیدا نکردید، یا اینکه دارای هنری هستید که دوست دارید آثار شخصی خود را به نمایش بگذارید و یا پزشک، وکیل، سیاستمدار و فردی هستید که دوست دارید در جامعه جزو افراد معتبر و مشهور قرار بگیرید؛ به شما پیشنهاد می کنیم حتماً از یک سایت شخصی استفاده کنید زیرا امروزه طراحی وبسایت شخصی جزو بهترین و قوی ‌ترین راه های معرفی اشخاص، ایده ها و مهارت های گوناگون به سازمان ها، ارگان ها و مجموعه های مختلف محسوب می شود.  

طراحی وب سایت شخصی آسان تر از دیگر وب سایت ها می باشد زیرا مخاطرات کمتری را در پی دارد و معمولاً برای کسب درآمد تولید نمی شوند اما می توان به عنوان یک منبع درآمد نیز به آن نگاه کرد. مثلاً برخی افراد در حوزه‌ های مختلف (مثل هنر، ورزش، نجوم، ریاضی، حقوق و ...) دارای تخصص‌ هستند که با طراحی یک سایت شخصی می توانند زمینه ساز معرفی خود به دیگران شوند و در نتیجه شاهد حضور خود در یک کسب و کار خوب در آینده نه چندان دور باشند.

با توجه به این تفاسیر تنها کافیست که از خود بپرسید من چرا به سایت شخصی نیاز دارم؟ قطعاً با خواندن مطالب موجود در این مقاله به پاسخ سؤال خود خواهید رسید؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

سایت شخصی چیست؟

وب سایت ها انواع مختلفی دارند که یکی از آنها وب سایت شخصی است. وب سایت شخصی همانطور که از نامش پیداست صفحه ‌ای از وب می باشد که محتوایات آن پیرامون موضوعات شخصی است، نه مطالب مربوط به سازمان ‌ها، شرکت ‌ها یا مؤسسات مختلف. به بیان دیگر افراد می ‌توانند تخصص، مهارت‌، نمونه کار، رزومه یا بیوگرافی خود را در این صفحه‌ شخصی قرار دهند تا به واسطه‌ علاقه مندی ‌هایشان با دیگر افراد ارتباط برقرار کنند؛ حتی می توانند در این صفحه به بیان عقاید و احساسات شخصی خود نیز بپردازند.

سایت شخصی در درجه‌ اول با هدف آموزشی یا سرگرمی طراحی می‌شود اما می‌توان از آن در زمینه‌ بازاریابی به عنوان مهارت شخصی نیز استفاده کرد. بنابراین وب سایت‌ شخصی بهترین روش جهت به اشتراک گذاشتن افکار و نظرات خود در دنیای مجازی می باشد.

ویژگی های وبسایت شخصی

از ویژگی های طراحی سایت شخصی این است که شما می‌توانید چهره ای منحصر به‌ فرد از خودتان به دیگران ارائه دهید و وجه تمایز خود با دیگران را با پرداختن و ترویج تمام مهارت ها و تجربیات خود نشان دهید.

به عبارت دیگر از دلایل نیاز به وب سایت شخصی می توان به مواردی همچون رسیدن به شهرت، پیشرفت شغلی، کسب درآمد و ... اشاره کرد که فرد با روایت داستانی از ویژگی ‌ها، توانمندی ‌ها و سبک زندگی خود می کوشد تا در واقع بتواند توجه مخاطب را به خود جلب کند، امضاء و اعتباری از خود بسازد که در نتیجه چنین کاری برای دریافت شغل بسیار مؤثر است.  

کاربردهای وب سایت شخصی

وب سایت شخصی کاربردهای فراوانی از معرفی و ارائه رزومه و نمونه کار گرفته تا استفاده به عنوان انتشار افکار و عقاید دارد که در این بخش به مهمترین انواع سایت شخصی خواهیم پرداخت.

- رزومه آنلاین

با طراحی یک وب سایت شخصی می توان رزومه و معرفی تخصص خود را به طور حرفه ای انجام داد چراکه چنین کاری هنگام مصاحبه با کارفرما، از شما چهره ای موجه و کارآمد در ذهن او باقی خواهد گذاشت.

طراحی و راه اندازی سایت شخصی

به عنوان مثال با قرار دادن پارامترهایی نظیر سوابق کاری و تحصیلی، تقدیرنامه ‌ها، گواهی نامه ‌ها و هر موضوعی که در آن حرفی برای گفتن دارید، می تواند موقعیت شغلی متفاوتی را برای شما رقم بزند.

- پورتفولیو

نویسندگان، بازیگران تئاتر و سینما، نقاشان، هنرمندان، طراحان گرافیک و ... با داشتن یک وب سایت شخصی، علاوه بر ارائه بیوگرافی می‌توانند آثار خود را نیز در معرض دید همگان قرار دهند.

همچنین با درج جدیدترین اخبار و اتفاقات زندگی کاری و شخصی خود نیز می توانند تأثیر قابل توجهی روی برجستگی و شهرت خود داشته باشند.

- وبلاگ شخصی

وبلاگ محیطی است که فرد می‌تواند در آن به بیان عقاید، نظریات، سفرنامه ‌ها، مقالات علمی، ترجمه های تخصصی، اتفاقات روزمره‌ و تجربیات خود بپردازد که این کار علاوه بر ارتباط و تعامل با مخاطب، سطح دانش فرد را نیز افزایش می دهد. انتشار مداوم مطالب در وبلاگ به جذب مخاطب از طریق موتورهای جستجوگر و همچنین رسانه‌ های اجتماعی کمک شایانی خواهد کرد.

- سایت آموزش

یک سایت شخصی می‌تواند فضایی مناسبی برای ارائه انواع آموزش‌ آنلاین در زمینه ‌های مختلف باشد. بر این اساس چنانچه در رشته ‌های مختلف نظیر نقاشی، آشپزی، موسیقی، طراحی سایت و ... تخصص دارید، با طراحی و راه ‌اندازی یک وب‌ سایت شخصی به نام خود، می‌توانید مهارت ‌هایتان را به دیگران آموزش دهید و برای خود یک آموزشگاه آنلاین داشته باشد.

- سایت نمایش

از دیگر راه های معرفی خود، طراحی صفحه‌ ای شخصی است که با توسعه، برنامه‌ نویسی و تصویرسازی می توان تخصص و مهارت خود را دو چندان نشان داد. این صفحات با متحرک بودنشان و ارتباطی که با مخاطب برقرار می‌کند می‌تواند مدیران را برای استخدام شما متقاعد کند.

صفحه نمایش شخصی، بهترین گزینه برای سازندگان محتوای فنی و هنری نظیر توسعه ‌دهندگان، انیماتورها، مدیران محتوای وب سایت و تصویرگران می باشد.

اهداف وب سایت شخصی

اهداف سایت شخصی را می توان در ضمن یک مثال بیان کرد به این صورت که تصور کنید فردی شرایط تحصیلی و تجربه کاری مشابه به شما را دارد اما از وجود وب سایت شخصی بهره نمی برد؛ همین مسئله می تواند به عنوان یک عامل افتراق مهم بین شما و او محسوب شود.

جذب مشتری با وب سایت شخصی

بر همین اساس با طراحی یک وب سایت شخصی می توان کاربران و دنبال کنندگان بی شماری را از سراسر کشور و حتی جهان با خود همراه نمود و با آنها تعامل داشت تا علاوه بر ایجاد ارتباطات جدید، چشم انداز شغلی بهتری نیز برای خود فراهم کرد.

از سوی دیگر اغلب افراد تصور می‌کنند با وجود شبکه ‌های اجتماعی دیگر نیازی به طراحی سایت شخصی نیست و با همین شبکه‌ های اجتماعی می‌توان عقاید و نظرات خود را در فضای دیجیتال منتشر کرد.

اما باید یادآور شد که طراحی یک سایت شخصی با دامنه اختصاصی، می‌تواند چندین برابر کاربردی تر و مفیدتر از شبکه های اجتماعی باشد چراکه ایجاد یک وبسایت شخصی کسب اعتبار برای فرد محسوب می شود. و همین رزومه و کسب اعتبار است که شما را از دیگران متمایز می کند و باعث شهرت و خاص شدن شما می شود که در نتیجه مدیران و کارفرمایان را برای استخدام شما متقاعد می کند. 

تفاوت سایت شخصی با شبکه های اجتماعی

کاملا واضح است که سایت شخصی با صفحه (پیج) شبکه های اجتماعی یا کانال و گروه پیام رسان ها از نظر ساختار و ماهیت کلی متفاوت است. اما از نظر کاربرد هم تفاوت هایی میان این دو وجود دارد که در ادامه برخی از تفاوت ذکر شده اند. 

- سفارشی سازی

در ‌سایت شخصی امکان سفارشی سازی صفحات و استفاده از قالب ‌های مختلف با رنگ ‌بندی دلخواه به ‌راحتی امکان ‌پذیر است اما در مقابل امکان ویرایش و شخصی ‌سازی قالب، منوها و دکمه‌ های موجود در صفحات اجتماعی وجود ندارد.

- قابل اعتماد

شبکه ‌های اجتماعی صد در صد قابل اعتماد نیستند و نمی توانند به طور حرفه ای جایگزین وب سایت شخصی باشند بلکه به صورت مکمل در کنار سایت شخصی می توانند معرف و کمک کار شما باشد. به هر حال وجود یک وب سایت می تواند تا حد زیادی به اعتبار شغل و تخصص شما کمک کند. 

- برندسازی

وب سایت شخصی بهترین محل برای تبلیغ و ترویج خدمات افراد محسوب می شود که با پویایی آن علاوه بر رزومه آنلاین، برای صاحب خود برندسازی نیز خواهد کرد تا فرصت ‌های شغلی بیشتری متناسب با مهارت شخص فراهم شود.

- همیشه در دسترس

با توجه به شرایط سیاسی منطقه، هر آن امکان فیلتر یا قطع شدن شبکه ‌های اجتماعی وجود دارد اما در مورد وب سایت، این شما هستید که به عنوان مالک سایت در خصوص قطع یا وصل آن تصمیم گیری می کنید.

- بازدید بیشتر

با درج محتویات مناسب متنی و تصویری در سایت شخصی، می توان معرفی و سئوی سایت را در موتورهای جستجو همچون گوگل انجام داد تا پروسه تبلیغ و افزایش مخاطب به بهترین نحو ممکن شکل گیرد و در نهایت منجر به افزایش یافتن بازدید سایت شما شود. در حالی که چنین امکانی در شبکه های اجتماعی وجود ندارد و تنها با افزایش فالوور می توان به چنین شهرتی رسید.

مزایای وبسایت شخصی

به طور کلی یک ‌سایت شخصی می ‌تواند در یک نگاه تحصیلات، مهارت ‌ها، نمونه کارها، تجربه کاری، میزان تخصص و ... را به بهترین شکل ممکن به کاربران سایت نمایش دهد و در مواقع لزوم کارفرما را قانع کرد تا شما را به عنوان یکی از نیروهای خود استخدام کند.

ارائه اطلاعات بروز؛ یکی از مزایای وب سایت شخصی

در ادامه قصد داریم برای شناخت بیشتر مهمترین فواید سایت شخصی را برای شما بیان کنیم.

- به روز کردن دائم اطلاعات

در سایت شخصی شما می توانید با ارائه نمونه کارها و تصاویری مربوط به توصیفات خود نظیر تحصیلات، تخصص، تجربه کاری و همچنین ثبت اطلاعات دقیق و معتبر از نشر شایعه، اخبار، اکاذیب و اطلاعات غلط در مورد خود جلوگیری کنید و به مخاطبان بفهمانید که ارائه خدمات از سوی شما همواره مورد توجه و استقبال شماست.

- نمایش آنلاین رزومه‌

با طراحی سایت شخصی دیگر نیاز نیست برای پروژه‌ های مختلف از خود رزومه‌ ای ارائه دهید چراکه روی سایت شخصی تان یک رزومه کامل و شکیل از شما وجود دارد که به طور کامل شخصیت، میزان تحصیلات، تجربه کاری و توانایی های شما را بیان ‌می کند.

این کار فرصت های شغلی زیادی را برای شما فراهم می آورد و عامل مهمی برای جذب مشتری یا کارفرما خواهد شد. بنابراین سایت شخصی بهترین محل برای آرشیو نمونه‌ کارها و دسته ‌بندی آنها می باشد که موجب بهبود در عملکرد شما نیز خواهد شد.

- کمک در برندسازی

در وب سایت شخصی این امکان وجود دارد که همه موارد از جمله تصاویر، متون، فیلم و صوت ها را به طور دلخواه تنظیم کرد و با ارائه نقاط قوت خود، به روند برندسازی کمک کرد به طوری که با دیدن اسم و مشخصات شما توسط کاربران مجازی اطمینان کافی برای آنها حاصل شود.

- مقرون به صرفه

همواره تبلیغات در بستر اینترنت و فضای مجازی توسط وبسایت شخصی نسبت به سایر رسانه ‌ها نظیر رادیو، تلویزیون، مجلات و بیلبوردها به مراتب ارزان تر و مقرون به صرفه تر است.

از طرفی سایت شخصی در مقایسه با سایت ‌های سازمانی، فروشگاهی، تجاری و ... نیز هزینه های کمتری دارد و پرداخت این هزینه ها با توجه به امکانات گسترده سایت شخصی بسیار مقرون به صرفه است.

بر این اساس طراحی یک سایت شخصی امکان سئو کردن و دیده ‌شدن در موتورهای جستجو که یکی از بهترین روش ‌های بازاریابی به شمار می رود را فراهم می آورد.

- بازاریابی قدرتمند

بر فرض اینکه اینترنت هیچگاه قطع نخواهد شد، یک وب سایت شخصی می تواند همیشه بدون تعطیلی در طول سال، ۲۴ ساعته بدون هزینه های اضافی در دسترس باشد و به کاربران خود خدمات ارائه دهد.

البته باید موضوع به روز بودن محتویات را در این مسئله مد نظر قرار داد.  

- تبلیغات مؤثر

با طراحی یک وب سایت شخصی می‌ توان تا حد زیادی در هزینه تبلیغات صرفه جویی کرد به طوری که اگر سایت شما بازخورد خوبی داشته باشد می توانید با درج یک آگهی، روزانه هزاران نفر را از محصولات خود با خبر کنید.

تبیلغات موثر از طریق سایت شخصی

از طرفی به کارفرمایان نیز کمک می‌کنید تا شما را بهتر بشناسند و پیدا کنند چراکه اغلب کارفرمایان می گویند در روند گزینش و استخدام هر شخصی، یک بخشی به عنوان جستجوی شخص در گوگل مطرح است.

این بدان معناست که اگر وبسایت شخصی شما با دامنه منحصر به فردی در حیطه تخصص کاریتان باشد، کارفرمایان و مدیران حتماً به وب سایت شما برخورد خواهند کرد.

- مشتریان هدفمند

همواره احتمال اینکه مخاطبان وب سایت شما به مشتری تبدیل شوند بسیار زیاد می باشد چراکه آنها معمولاً محصولات و خدماتی را در اینترنت جستجو می کنند که به آن نیاز دارند و گوگل نیز سایت شما را به آنها پیشنهاد داده است.

بر همین اساس اگر طراحی وب سایت شخصی شما هوشمندانه شکل بگیرد قطعاً می تواند این کاربران را به مشتریان بالفعل برای شما تبدیل کند.

- ارتباط فرامرزی

امروزه یکی از بهترین راه‌ های فعالیت در خارج از مرزهای کشور ایجاد و طراحی یک سایت چند زبانه می باشد که به راحتی می توان با مخاطبین بیشتری ارتباط گرفت و تجارت خود را گسترش داد.

- کسب درآمد

یک سایت اختصاصی حتی می تواند به عنوان یک منبع کسب درآمد برای شخص تلقی شود چراکه افراد مختلفی وجود دارند که تنها با درج چند پست وبلاگ در هفته، درآمد مناسبی را برای خود دست و پا می کنند.

از دیگر راه های کسب درآمد در وب سایت شخصی می توان به بازاریابی های وابسته و تبلیغات اشاره کرد. حتی با داشتن تخصص و مهارت های لازم در زمینه های مختلف و آموزش آن به دیگران در وب سایت خود، می توان کسب درآمد کرد.

کلام آخر

طراحی سایت شخصی می‌ تواند به منزله یک امضاء برای شما باشد و شما پس از اینکه هدفتان را ترسیم کردید می ‌توانید با مراجعه به یک طراح سایت، صفحه‌ ای شخصی برای خود بسازید. در این میان توجه به ظاهر سایت، عناصر کاربردی، کاربرپسند بودن، امکانات صفحه، محتوای جذاب، ارتباط دائم با مخاطب و ... بسیار مهم است و به موفقیت سایت شخصی شما کمک شایانی خواهد کرد.