سئو و بهینه سازی برای گوگل

اگر بخواهید وب سایت یا فروشگاه اینترنتی خود را از طریق گوگل و دیگر موتورهای جستجو به کاربران معرفی کنید باید آن را سئو کنید. با سئو کردن یک وب سایت آن را برای گوگل بهینه سازی می کنید و به گوگل می فهمانید که وب سایت شما در چه حوزه ای فعالیت دارد و چه خدماتی ارائه می کند.

اینطور وقتی کاربران در گوگل موضوعی مرتبط با وب سایت شما را جستجو کردند گوگل سایت شما را به آنها پیشنهاد دهد و به این طریق می توانید بازدیدکنندگان سایت خود را که مشتری بالقوه هستند افزایش دهید.

حتما شما هم در گوگل جستجو انجام داده اید. وقتی شما در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو مثل بینگ، یاهو، یاندکس و ... جستجو انجام می دهید آن موتور جستجو در میان میلیون ها وب سایت به دنبال موضوع مورد جستجوی شما می گردد و مناسبت ترین موارد را به شما نمایش می دهد.

حالا سوال این است که گوگل بر اساس چه مولفه ای سایت ها را به شما نمایش می دهد؟ چرا یک سایت را بالاتر از سایت دیگر نمایش می دهد؟ اینجاست که پای سئو به میان می آید.

سئو چیست؟

سئو (SEO) مخفف کلمه (Search Engine Optimization) به معنای بهینه ‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. منظور از بهینه سازی سایت انجام مجموعه ای از تغییرات در یک وب سایت است که باعث می شود سایت شما برای موتورهای جستجو جذاب شود و آنها سایت شما را برای کاربران خود مفید تلقی کنند. در نتیجه موتورهای جستجو سایت شما را جلوتر از دیگر سایت ها به کاربران خود پیشنهاد می کنند و همین باعث می شود افراد بیشتری از سایت شما بازدید کنند.

شاید تعریف بالا برای برخی به خوبی گویا نباشد. به همین خاطر بیشتر توضیح می دهیم. وقتی گفته می شود سایت سئو شده یعنی برخی تغییرات روی محتوا، برنامه نویسی، نما و دیگر مولفه های سایت انجام شده تا آن سایت از نظر موتورهای جستجو برای کاربران مفید شناسایی شود. همچنین برخی نبایدها هم در سئو سایت وجود دارد که آنها هم طبق دستورالعمل ها باید اجرا شود.

برای سئو کردن سایت یکسری دستورالعمل ها توسط موتورهای جستجو ارائه شده که باید آنها اجرا شوند. در کنار آنها استفاده از هنر و خلاقیت فردی می تواند تاثیر زیادی روی کیفیت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو داشته باشد. امیدواریم حالا متوجه شده باشید که منظور از سئو چیست.

چرا باید سایت را سئو کرد؟ چه اهمیت دارد؟

اهمیت سئو کردن سایت در این است که هرچه سئو سایت بهتر انجام شود آن سایت نزد گوگل اعتبار بیشتری کسب کرده و به کاربران بیشتری نمایش داده می شود. و این یعنی حضور افراد بیشتر در سایت و دیده شدن بیشتر. دقیقا همان چیزی که به خاطر آن وب سایت راه اندازی شده است.

بعد از طراحی سایت، سئو کردن سایت مهم ترین کار برای کسب و کاری است که به دنبال رونق است. با سئو کردن سایت می توان کاربران بیشتری را وارد فروشگاه خود کرد و پس از آن با استفاده از ترفندهای دیجیتال مارکتینگ آنها را ترقیب به خرید محصولات یا خدمات خود نمود.

طراحی سایت به منزله باز کردن یک مغازه در یک کوچه خلوت و بدون عبور و مرو است. چنین مغازه ای قطعا هیچ فروشی نخواهد داشت. چون اصلا کسی از آن کوچه عبور نمی کند که بخواهد از آن مغازه خرید انجام دهد. سئو کردن سایت مثل تبلیغ کردن برای آن مغازه است. انجام تبلیغات برای آن مغازه باعث می شود مردم از وجود مغازه در آن کوچه خلوت مطلع شده و به سمت آن بی آیند.

همانطور که هرچه سئو بهتر انجام شود بازدید سایت بیشتر می شود، هرچه تبلیغات برای مغازه بهتر انجام شود تعداد افرادی که برای دیدن مغازه می آیند هم بیشتر خواهد بود. در اینجا اهمیت سئو به خوبی مشخص شد. بنابراین اگر هدف شما از طراحی سایت افزایش فروش و کسب درآمد است باید بدانید که این مهم بدون سئو کردن سایت و صرفا با راه اندازی سایت بدست نمی آید.