طراحی سایت

اگر نگاهی به کسب و کارهای موفق در حوزه های مختلف بی اندازید متوجه می شوید که اکثر آنها یک شعبه مجازی برای کسب و کار خود دارند. به این معنی که در کنار کسب و کار حقیقی خود یک شعبه مجازی از شغل خود را در دنیای مجازی و اینترنت دارند. این شعبه مجازی می تواند یک وب سایت اختصاصی باشد و یا این که در بستر شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها ایجاد شده باشد.

هر چه که باشد مهم این است که یک کسب و کار برای کسب موفقیت، برتری نسبت به رقبا و افزایش فروش نیاز دارد خود را به افراد بیشتری معرفی کرده و محصولات و خدمات خود را در معرض دید تعداد بیشتری از مشتریان بالقوه خود قرار دهد. این مهم با روش های گوناگونی نظیر شبکه اجتماعی، پیام رسان، اپلیکیشن موبایل، وبلاگ و ... قابل دستیابی است که طراحی سایت اختصاصی هم یکی از آنهاست.

پیش از صحبت در مورد طراحی سایت و جزئیات آن لازم است در مورد وب سایت کمی توضیح داده شود. در حال حاضر درصد بالایی از مردم گوشی هوشمند در اختیار دارند و با آن در گوگل جستجو می کنند و وارد سایت های مختلف می شوند اما همچنان خیلی از همین افراد دقیقا نمی دانند که وب سایت چیست و چه کاربردی دارد. 

وب سایت چیست؟

وب سایت (Website) که به آن سایت، وبگاه و تارنما هم گفته می شود مجموعه ای از صفحات وب است که در آن محتوای چند رسانه ای (متن، تصویر، صوت، ویدیو) به اشتراک گذاشته می شود.

به عبارت ساده تر می توان گفت که وب سایت چند صفحه مجازی در اینترنت است که محتوایی با موضوع خاصی را برای کاربران به اشتراک گذاشته است. کاربران مختلف می توانند با اتصال به اینترنت و جستجوی آن صفحه یا موضوع در گوگل وارد آن سایت شده و محتوای به اشتراک گذاشته شده را مشاهده کنند.

وب سایت ها انواع مختلفی دارند و با اهداف گوناگونی راه اندازی می شوند. آموزش، اطلاع رسانی، ارائه رزومه، سرگرمی و فروش محصول برخی از اهداف رایج برای طراحی وب سایت هستند.

طراحی سایت چیست؟

خب خیلی واضح است؛ به طراحی و پیاده سازی وب سایت طراحی سایت گفته می شود. برای طراحی و پیاده سازی سایت باید از زبان های برنامه نویسی مثل HTML، CSS، PHP و غیره استفاده شود. لذا تنها برنامه نویس ها و توسعه دهندگان می توانند طراحی سایت را انجام دهند. اما اکنون مشاهده می شود که برخی از افراد عادی هم خودشان اقدام به راه اندازی سایت می کنند.

در این موارد از سایت های آماده استفاده می شود. یعنی در ابتدا توسعه دهنده یک نرم افزار یا سایت آماده را طراحی کرده و آن را در اختیار عموم قرار داده است تا آنها بتوانند بدون نیاز به دانش فنی خودشان سایت مورد نظر خود را راه اندازی کنند.

در طراحی سایت علاوه بر برنامه نویسی یک مولفه مهم دیگر هم وجود دارد و آن گرافیک است. گرافیک یا رابط کاربری (UI) همان زیبایی ظاهری سایت است. طبیعتا برای افرادی که از یک وب سایت استفاده می کنند زیبایی بصری هم اهمیت دارد. بنابراین در طراحی سایت باید علاوه بر کدنویسی به گرافیک هم تسلط داشت تا بتوان سایت زیبا و جذابی پیاده سازی کرد.

چه مشاغلی نیاز به راه اندازی وب سایت دارند؟

طراحی سایت چه اهمیتی دارد؟

طراحی وب سایت برای کسب و کار چه فایده ای دارد؟