سئو و بهینه سازی

چرا برخی سایت ها پس از خرید بک لینک از گوگل حذف می شوند؟

نویسنده: تحریریه آرسافت

اتفاق ناخوشایندی که دامن خیلی از سئوکاران تازه وارد و ناشی را می گیرد همین است؛ حذف سایت از نتایج گوگل پس از خرید بک لینک. متاسفانه خیلی ها گرفتار این مشکل شده اند و هیچ راه حلی هم برای برون رفت از آن ندارند. در ابتدا همه چیز عادی جلوه می کند و حتی بک لینک ها تاثیر خود را می گذارند اما بعد از مدتی گوگل متوجه شده و همه چیز را به هم می زند. 

اگر شما هم قربانی چنین اتفاقی هستید یا سئوکار تازه وارد هستید و می خواهید برای سایت خود بک لینک خریداری کنید توصیه می کنیم حتما این مطلب را مطالعه کنید تا در مورد خرید بک لینک و لینک سازی کلاه سیاه بیشتر اطلاعات کسب کنید.

جریمه گوگل؛ عامل حذف شدن سایت ها از نتایج جستجو

در ابتدا خیلی خوب پیش رفت. بک لینک ها که ثبت شد کم کم ترافیک سایتم زیادتر شد و رتبه ام در گوگل داشت بهبود پیدا می کرد. امیدوار شده بودم اما ناگهان همه چیز برعکس شد. کم کم ترافیک سایتم افت کرد و به مقدار بسیار ناچیزی رسید. بعد از آن هم دیگر هر کاری انجام دادم سئو سایت مثل قبل نشد. نه ترافیکم مثل قبل شد و نه در نتایج جستجو رتبه داشتم. دست آخر هم صفحات سایت از نتایج جستجو پنهان شدند. این را یکی از خریداران بک لینک که قربانی این اتفاق است می گوید.

افراد بسیاری مثل این فرد هستند که برای بهبود سئو سایت و رتبه آن در گوگل اقدام به خرید بک لینک می کنند و پس از مدتی بک لینک ها نه تنها به سئو سایت آنها کمک نمی کند بلکه به آن ضربه هم می زند و سایت آنها را از گردونه رقابت با دیگران به کلی حذف می کند.

چیزی که باعث این اتفاق شده است جریمه گوگل است! گوگل سایت هایی را که دستورالعمل های او را رعایت نکنند جریمه می کند و این جریمه منجر به حذف صفحات سایت از نتایج جستجو، افت رتبه صفحات و کاهش ترافیک دریافتی از گوگل است. اگر نقض قوانین گوگل توسط سایت ادامه داشته باشد در نهایت حذف کامل سایت از گوگل و صفر شدن ترافیک ارگانیک را به دنبال خواهد داشت.

گوگل: بک لینک نخرید جریمه می شوید!

حتما تا الان متوجه شده اید که خرید و فروش بک لینک از نظر گوگل گناهی نابخشودنی(!) است و هر سایتی که چنین جرمی را مرتکب شود مستحق جریمه خواهد بود. این جریمه یا مجازات افت رتبه سایت در گوگل یا حذف کامل از نتایج جستجو خواهد بود.

پنالتی شدن سایت به خاطر خرید بک لینک

گوگل در صفحه «سیاست های هرزنامه» قوانین مربوط به محتوای هرز را اعلام کرده است. بر همین اساس در نقل قول زیر نظر صریح گوگل در مورد خرید و فروش بک لینک که نوعی از نقض قوانین این شرکت است آورده شده است.

ما محتوا و رفتارهای نقض‌کننده خط‌مشی را هم از طریق سیستم‌های خودکار و هم در صورت نیاز از طریق بازبینی انسانی - که می‌تواند منجر به یک اقدام دستی شود - شناسایی می‌کنیم. سایت هایی که خط مشی های ما را نقض می کنند ممکن است در نتایج رتبه پایین تری داشته باشند یا اصلاً در نتایج ظاهر نشوند.

در بخش دیگری از همین صفحه بک لینک های اسپم از نظر گوگل معرفی شده اند که یکی از آنها بک لینک های خرید و فروش شده است. در نقل قول زیر این مورد هم ذکر شده است.

گوگل از لینک ها به عنوان عاملی در تعیین ارتباط صفحات وب استفاده می کند. هر پیوندی که برای دستکاری رتبه‌بندی در نتایج جستجوی Google در نظر گرفته شده باشد، ممکن است به عنوان هرزنامه لینک در نظر گرفته شود. موارد زیر نمونه هایی از هرزنامه لینک هستند:

 • خرید یا فروش لینک برای اهداف رتبه بندی.
 • تبادل بیش از حد لینک
 • ...

 بنابراین اگر بک لینکی که خریده اید توسط گوگل اسپم شناسایی شود و هدف آن را دستکاری نتایج جستجو بداند حتما شما را جریمه خواهد کرد. البته گوگل با خرید اولین بک لینک شما را جریمه نمی کند بلکه کمی به شما فرصت می دهد تا متحول شوید و دست از این اقدامات نادرست بردارید. اگر این هدف حاصل نشود و شما همچنان بر خرید بک لینک پافشاری کنید در نهایت صبر گوگل تمام شده و آن کاری را که نباید انجام می دهد.  

چرا گوگل با خرید بک لینک مقابله می کند؟

گوگل می خواهد به کاربران خود بهترین خدمات را ارائه کند و برای این کار باید نتایج جستجوی ارائه شده به کاربران کیفیت مناسبی داشته باشند. از این جهت خرید بک لینک باعث می شود سایت ها به صورت غیرطبیعی رتبه کسب کرده و جایگاه آنها در گوگل بهبود پیدا کند. این کار دقیقا دستکاری الگوریتم های گوگل و به دنبال آن دستکاری نتایج جستجو است که باعث می شود سایت خریدار بک لینک در جایگاهی قرار بگیرد که از نظر گوگل شایستگی آن را ندارد.

گوگل در صفحه قوانین و مقررات خود در پاراگراف اول در یک خط به همین موضوع اشاره کرده است.  

خط مشی های هرزنامه ما به محافظت از کاربران و بهبود کیفیت نتایج جستجو کمک می کند. 

خلاصه این که بک لینک باعث می شود محاسبات الگوریتم های گوگل به هم بخورد و سایت هایی خریدار بک لینک را در جایگاه بالاتر قرار دهند در حالی که به طور طبیعی نباید در این جایگاه باشند و این برای گوگل خیلی دردناک است! به همین خاطر تلاش می کند هر طوری که شده با خرید بک لینک مقابله کند. 

نحوه شناسایی بک لینک های خریداری شده توسط گوگل 

این که گوگل چطور بک لینک های غیرطبیعی از جمله تبادل لینک و خرید بک لینک را شناسایی می کند مشخص نیست چون جزء الگوریتم های گوگل است و کسی از آن اطلاع دقیقی ندارد. اما بدون اطلاع از ساختار الگوریتم های گوگل با دو روش بسیار ساده می توان بک لینک های غیرمجاز را شناسایی کرد. 

روش اول: وضعیت سایت لینک دهنده

 سایت ها به طور طبیعی مقداری محتوا دارند و در محتوای خود تعدادی هم لینک خروجی دارند که بک لینک به سایت های دیگر است. همه سایت های طبیعی اینطور هستند و یک نسبت مشخصی میان محتوا و لینک خروجی آنها وجود دارد. اما سایت های تبادل لینک یا فروش بک لینک این نسبت را رعایت نمی کنند. چنین سایت هایی محتوای کم و ضعیف دارند و رتبه آنها در گوگل بسیار پایین است اما لینک های خروجی زیادی دارند.

شناسایی بک لینک های خریداری شده توسط گوگل

تعداد زیاد لینک خروجی در این سایت ها نشان دهنده غیرطبیعی بودن آنها است. گوگل به راحتی با مشاهده تعداد لینک خروجی زیاد در این سایت ها و محتوای کم و بی ارزش آنها به اسپم بودن سایت پی می برد. طبیعتا هر سایتی که از این نوع سایت ها بک لینک دریافت کند در مظنه اتهام قرار می گیرد.

روش دوم: پروفایل لینک سایت لینک گیرنده

سایت های طبیعی و معمولی نسبت مشخصی از انواع بک لینک ها را در پروفایل بک لینک خود دارند. تعدادی لینک نوفالو، تعدادی فالو، تعدادی متن لنگر عریان دارند و تعدادی هم از کلمات کلیدی در متن لنگر آنها استفاده شده است. حالا اگر شما بدون توجه به این موضوع اقدام به خرید بک لینک کنید این ترکیب را به هم می زنید و به همین آسانی دست خود را برای گوگل رو می کنید.

سایتی که تعداد زیادی بک لینک از سایت های اسپم یا تبادل لینک داشته باشد، اکثر بک لینک های آن فالو باشد یا از کلمات کلیدی سئو شده در متن لنگر بک لینک ها زیاد استفاده کرده باشد به صورت کاملا واضح به گوگل می گوید که بک لینک های من غیرطبیعی است. گوگل هم معطل نمی کند و سریعا آن سایت را پنالتی می کند.      

خرید چه نوع بک لینکی باعث حذف شدن سایت از نتایج گوگل می شود؟

خرید یا ایجاد هر بک لینکی که باعث غیرطبیعی شدن پروفایل لینک سایت شما شود گوگل را به سایت شما حساس کرده و احتمالا منجر به پنالتی شدن سایت می شود. در این جا تعدادی از بک لینک ها یا روش های ساخت بک لینک معرفی شده که باعث می شود سریع توسط گوگل جریمه شوید.

 • دریافت بک لینک زیاد از سایت های اسپم
 • تبادل لینک با سایت های زیاد
 • خرید تعداد زیاد بک لینک
 • ساخت بک لینک های مشابه (مثلا بک لینک پروفایلی)
 • استفاده زیاد از کلمات کلیدی سئو شده در متن لنگر بک لینک ها
 • استفاده از متن لنگر یکسان و بسیار مشابه در بک لینک ها
 • سایت تعداد زیادی بک لینک فالو
 • دریافت بک لینک زیاد بدون داشتن محتوای ارزشمند
 • سایت بک لینک زیاد برای سایت جدید

همه موارد فوق غیرطبیعی هستند و انجام آنها باعث می شود گوگل به سایت شما شک کند. اگر گوگل یک یا چند مورد از این موارد را در سایت شما مشاهده کند احتمالا آن را جریمه خواهد کرد. 

چطور بک لینک بخریم و جریمه نشویم؟

این سوال خیلی مهم است. درست است که گوگل گفته هرگونه خرید و فروش بک لینک که نه، حتی ساخت بک لینک رایگان در سایت ها توسط مالک سایت هم غیرقانونی است و با آن مقابله می کند اما در عمل مشاهده می کنیم که این اتفاق رخ نمی دهد. به عبارت دیگر گوگل بر خلاف تصور این توانایی را ندارد که همه بک لینک های غیرطبیعی (دست ساز یا خریداری شده) را شناسایی کند.

خرید بک لینک بدون پنالتی شدن سایت

این باعث شده خیلی ها برای سایت خود بک لینک غیرطبیعی بسازند و سایت خود را در گوگل بالا ببرند بدون این که آب از آب تکان بخورد و تحت تعقیب گوگل قرار بگیرند. پس مشخص است که خرید بک لینک هم ترفند دارد و اگر ترفندهای آن را بدانید می توانید دور از چشم گوگل کار خود را انجام دهید.

ترفند این کار چندان پیچیده نیست. تنها کاری که سئوکارهای حرفه ای انجام می دهند این است که همه چیز را طبیعی جلوه می دهند؛ همین! یعنی طوری بک لینک ایجاد می کنند که غیرطبیعی نباشد و گوگل با مشاهده پروفایل بک لینک آنها چیز غیرطبیعی مشاهده نکند که بخواهد به آن شک کند؛ به همین راحتی. اگر می خواهید بک لینک بخرید یا بسازید به این نکات توجه کنید.

 • تنها از سایت های معتبر و قوی لینک بگیرید.
 • اگر بک لینک رایگان ایجاد می کنید باید متنوع باشند.
 • متن لنگر لینک ها باید خیلی شبیه به هم نباشد.
 • بهتر است از رپورتاژ آگهی به جای لینک اعتباری استفاده کنید.
 • به جای تبادل لینک دنبال ساخت بک لینک رایگان هر چند نوفالو باشید.
 • در سایت بک لینک پروفایلی زیاده روی نکنید. 

بالاخره بک لینک بخریم یا کلا آن را کنار بگذاریم؟

در اکثر مطالب آموزش سئو گفته می شود که خرید بک لینک کار بسیار بدی است و نباید آن را انجام دهید در حالی که خود آن سایت ها هم بک لینک می خرند. واقعیت این است که نمی توان طبق دستورالعمل گوگل منتظر باشیم تا دیگران به صورت طبیعی به ما بک لینک بدهند. در برخی سایت ها با موضوعات خاص مردم به صورت خودجوش به آنها بک لینک می دهند که البته مقدار آن خیلی کم است.

اما در خیلی از موضوعات اصلا کسی حاضر به بک لینک دادن نیست. این سایت ها برای سئو کردن باید کاری انجام دهند و تنها کاری که می توانند انجام دهند خرید بک لینک است. اما خرید بک لینک هم همانطور که پیش تر ذکر شد راه و روش دارد. مثل سئوکارهای حرفه ای باید کار کنید تا مو لای درز سئوی شما نرود. 

جمع بندی

خرید بک لینک برای برخی سایت ها لازم است و برای سئو کردن آنها چاره ای جز این کار وجود ندارد. اگر لینک سازی و خرید بک لینک ناشیانه انجام شود باعث جریمه شدن سایت می شود اما اگر با دقت و به درستی انجام شود به سئو سایت کمک بسیاری می کند. اگر می خواهید بک لینک بخرید به نکات ذکر شده توجه کنید و مثل یک سئو کار حرفه ای لینک سازی انجام دهید تا از جریمه گوگل در امان بمانید.