طراحی سایت

چگونه راه اندازی سایت باعث رونق کسب و کار می شود؟

نویسنده: تحریریه آرسافت

در حال حاضر جستجو در صفحات وب، بسیار بیشتر از گذشته شده است به طوری که هر فردی برای کسب اطلاعات مختلف و یا حتی خرید لوازم مورد نیازش، روزانه حتماً چند دقیقه ای را در گوگل مشغول به سرچ کردن می باشد. بر همین اساس حضور هر کسب و کاری در صفحات وب می تواند پیشرفت فوق العاده ای را برای آن فرد یا مجموعه مورد نظر به همراه داشته باشد.

بنابراین با هر بار سرچ شدن کسب و کار شما توسط کاربران در گوگل، به افراد متعددی معرفی و وصل خواهید شد که این موضوع می تواند روند جذب مشتریان شما را افزایش دهد تا از قِبَل آن افزایش درآمد را شاهد باشید و در نهایت پیشرفت چشمگیر را در زندگی خود احساس کنید.

نقش وب سایت در موفقیت کسب و کارها

همانطور که مستحضرید وب سایت کاربردهای گوناگونی دارد که یکی از کاربردهای آن کمک به کسب و کار است. در حال حاضر راه اندازی یک سایت متناسب با خدمات یا کسب و کار خود، کمترین کاری است که می ‌توان در این دنیای مجازی برای شناخته شدن و پیشرفت حرفه‌ خود انجام داد.

به عنوان مثال شما شغلی را تصور کنید که به تازگی راه اندازی شده و شناخت کافی و وافی از ناحیه مخاطب روی آن وجود نداشته باشد. و یا محصولی را تصور کنید که برای فروش در اختیار داشته باشید ولی در بین افراد شناخته شده نباشد. به نظر شما در چنین حالتی که باید بیشترین تلاش را به منظور معرفی و شناخته شدن محصول انجام داد، چه کاری می باشد؟

قاعدتاً هیچ کاری بهتر از ایجاد و راه اندازی یک وب سایت نمی تواند چنین مشکلی را برطرف کند؛ چراکه با داشتن یک سایت مناسب می توان محصولات و خدمات جدید خود را به بهترین شکل ممکن معرفی کرد و در معرض دید همگان قرار داد.

بنابراین می توان به این نتیجه رسید که اگر در عصر حاضر برای کسب و کار شما هیچ وب‌ سایتی وجود نداشته باشد، باید آن را جزو کسب و کارهای بدون هویت معرفی کرد چراکه امروزه اهمیت حضور در دنیای دیجیتال مارکتینگ بر هیچ فرد و مجموعه ای پوشیده نیست.

۱۰ مزیت استثنایی راه اندازی سایت

طبیعتاً هر فردی که برای معرفی خدمات، محصولات و کسب و کار خود به دنبال راه اندازی سایت باشد، سؤالاتی از قبیل چرا باید سایت داشته باشم؟ یا مزایای طراحی سایت چیست؟ ذهن او را درگیر خواهد کرد. ما در این بخش قصد داریم با بررسی مزایای راه اندازی وب سایت، پاسخ این قبیل سوالات را به چنین افرادی بدهیم؛ پس تا پایان همراه ما باشید.

۱. دور کاری

یکی از مزیت های جذاب راه اندازی وب سایت که فکر هر انسانی اعم از زن و مرد، پیر و جوان، باسواد و بی سواد را به خود جلب می کند، امکان دورکاری آن است. این ویژگی به گونه ای است که شما می توانید با داشتن یک لپ تاپ (حتی یک گوشی هوشمند) و اتصال به اینترنت، تمام کارها و امورات سایت خود را از هر نقطه ای و در هر زمانی مدیریت کنید.

انجام غیرحضور کاری و دورکاری

به عبارتی هر کجا که باب میل شما باشد می توانید تغییرات و به روزرسانی سایتتان را انجام دهید؛ می خواهد روز باشد یا شب، روزهای تعطیل باشد یا کاری، در خانه باشد یا اداره، در نهایت این شما هستید که تصمیم گیرنده هستید.

۲. برند سازی

در راه اندازی وب سایت، افراد عمدتاً اهداف بازرگانی و تجاری را دنبال می کنند، به این صورت که شخص یا مجموعه مورد نظر برای بقاء در صحنه رقابت با سایر کسب و کارها و همچنین تقویت هویت و برند خود در مقابل هم صنفی ها، نیاز به ایجاد و راه اندازی یک وب سایت قوی دارد.

بر همین اساس راه اندازی وب سایت، تنها قرار دادن مجموعه ای از متون پیرامون فعالیت های خود نیست؛ بلکه عملکرد تجاری و بازرگانی مجموعه نیز باید به وسیله فیلم و تصاویر در معرض دید همگان قرار گیرد که این امر به روند اعتمادسازی شما کمک خواهد کرد. از طرفی قراردادن رزومه سرگروه ها و مسئولین و همچنین نمونه کارها و پروژه های موفق در سایت، می تواند در برندسازی مجموعه شما نیز بسیار مؤثر باشد.

بنابراین تمام این عوامل دست به دست هم می دهند تا با معرفی بیشتر شما به کاربران، روز به روز مشتریان و مخاطبان بیشتری را جذب کنید که این موضوع در مدت زمان کوتاهی می تواند کسب و کار شما را به یک برند برتر تبدیل کند.

۳. دستیابی به مخاطبین در سطح جهانی

از دیگر مزایای ساخت و راه اندازی سایت می توان به عدم محدودیت جغرافیایی آن اشاره کرد که به معرفی کسب و کار شما در سطح جهانی کمک شایانی خواهد کرد چراکه با راه اندازی یک سایت قوی می توان طیف وسیعی از مخاطبین در هر نقطه ای از دنیا را به خود جذب کرد.

به عبارت دیگر اگر کسب و کاری سایت نداشته باشد تبلیغات و بازاریابی آن محدود به موقعیت جغرافیایی و محل خود خواهد بود که این موضوع در نهایت منجر به پیشرفت و سودآوری چندانی نخواهد شد.

اما فضای اینترنت یک فضای جهانی است و در دسترس همگان می باشد و شما با ایجاد یک وب سایت خوب می توانید یک شعبه مجازی از کسب و کارتان راه بیندازید و آن را علاوه بر شهرهای دور و نزدیک کشور خود، به جهانیان نیز مخابره و معرفی کنید تا به صورت جزئی و کلی در جریان محصولات و خدمات شما قرار بگیرند و از آن استفاده کنند.

با توجه به این تفاصیل باید این نکته را نیز در نظر داشت که راه اندازی یک وب سایت مدرن می تواند شما را در حوزه تبلیغات بی نیاز کند که از این حیث بسیار مقرون به صرفه بوده و تا حد زیادی از هزینه های اضافی شما جلوگیری می کند.

۴. نمایش تمامی محصولات و خدمات به مشتریان

وب سایت در واقع یک شعبه مجازی از خدمات و کسب و کار شما محسوب می شود که باید تمام محصولات و خدمات در آن به صورت دقیق، جزئی و درست نمایش داده شود تا کاربر علاوه بر شناخت کامل از مجموعه شما، بتواند تصمیم قطعی را نیز در مورد استفاده از محصولات یا خدمات شما بگیرد.

ارائه محصولات در فروشگاه مجازی

به عنوان مثال اگر سایت شما مربوط به یک فروشگاه اینترنتی می باشد، باید تمام محصولات اعم از محصولات پرفروش، محصولات جدید، جشنواره های فروشگاه و ... به طور کامل در صفحات مختلف سایت، به کاربر نمایش داده شود. از طرفی ارائه این خدمات و محصولات به مخاطب نیز باید به آسانی صورت بگیرد.  

۵. رقابت با کسب و کارهای بزرگتر

امروزه شاهد این هستیم که کوچکترین کسب و کارها نیز در فضای مجازی مشغول به فعالیت هستند. بر همین اساس اگر شما از این بستر فوق العاده غافل شوید، جدای از اینکه حجم زیادی از مشتریان را از دست خواهید داد، قطعاً از بازار رقابتی نیز جا خواهید ماند.

زیرا در زمانی که شما در فضای حقیقی به دنبال مشتریانی هستید تا خدمات و محصولات خود را به آنها عرضه کنید، رقبای شما در فضای مجازی و بستر وب، با کمترین هزینه و تلاش علاوه بر زیر نظر داشتن بازار هدف، مشغول به فروش محصولات و توسعه کسب و کار خود هستند.

به عبارت دیگر راه اندازی وبسایت و فعالیت در فضای مجازی به هر کسب و کاری هویت می ‌بخشد؛ به همین خاطر است که مشاهده می کنیم تمام کسب و کارهای بزرگ بر مبنای ساخت و راه اندازی سایت فعالیت می کنند. اینکه کاربران بتوانند از طریق بستر وب با شما ارتباط برقرار کنند، از خدمات شما استفاده کنند و در نهایت محصولات شما را خریداری کنند؛ یکی از بزرگترین و مهمترین مزایایی است که یک کسب و کار می ‌تواند از آن بهره مند شود.

بنابراین اینکه کسب و کار شما در بین صدها کسب و کار دیگری که در فضای مجازی فعالیت می کنند، بدرخشد؛ می تواند به عنوان بهترین تبلیغ و امتیاز باشد و به شهرت و برندسازی شما کمک زیادی کند.

از طرفی پس از برند شدن و پیدا کردن هویت ثابت، افراد بیشتری ترغیب خواهند شد تا از محصولات و خدمات شما استفاده کنند که در نتیجه پیشرفت و سودآوری مضاعف را برای شما به همراه خواهد شد.  

۶. کاهش هزینه های عملیاتی و راه اندازی

راه اندازی کسب و کار سنتی و فیزیکی، هزینه ‌های خاص خود را به دنبال دارد که به هیچ وجه راه اندازی یک وب سایت به منظور کسب و کار، این هزینه ها را نخواهد داشت. به عنوان مثال کسب و کارهای فیزیکی هزینه هایی نظیر اجاره دفتر، خرید لوازم، ایجاد دکور و ... را به همراه دارند اما با راه اندازی یک سایت، شما می توانید حتی بدون ایجاد یک دفتر کار، خدمات و محصولات خود را به مشتریان ارائه دهید.

بنابراین یکی از راه های رشد هر کسب‌ و کاری، کاهش هزینه های اضافی و حتی مرتبط با آن حرفه می باشد که راه اندازی سایت تا حد زیادی توانسته است این مشکل را حل کند.

شما در صورت ایجاد و راه اندازی یک سایت حرفه ای و با سئوی خوب، می توانید چندین برابر بیشتر از هزینه ای را که در ابتدا برای طراحی و تهیه سایت خود کرده اید، دریافت کنید چراکه هزینه های اجرا و نگهداری یک سایت به مراتب کمتر از تبلیغات و بازاریابی سنتی خواهد بود که در این صورت تمام تمرکز صاحب سایت بر روی رشد و توسعه کسب و کار خود خواهد بود.   

۷. کاهش هزینه های پردازش خدمات یا محصولات

یکی دیگر از مزایای راه اندازی سایت برای کسب و کارهای مختلف، به روز بودن دائم آن است که در این صورت هزینه های تبلیغات محیطی و تلویزیونی را بسیار کاهش می دهد. بر همین اساس دارندگان وب سایت می توانند به هنگام تغییر قیمت کالا، یا ورود اجناس جدید و یا برگزاری طرح های ویژه، به راحتی هر چه تمام تر از طریق وب سایت خود، کاربران را از این تغییرات و ویژه برنامه ها مطلع کنند.

 ارائه خدمات مادام العمر با وب سایت

بنابراین اگر تمایل دارید مشتریان خود را از تغییرات به وجود آمده در کسب و کارتان آگاه سازید، دیگر نیاز به استفاده از ابزارهای محیطی مثل استندها، تابلوها و یا بیلبوردها ندارید؛ بلکه با راه اندازی یک وب سایت مناسب می توانید در هر زمانی که اراده کردید، به روزرسانی خدمات و محصولات خود را انجام دهید و این تغییرات را با مشتریان خود در میان بگذارید.

در ضمن این ویژگی می تواند تا حد زیادی بازدید از سایت شما را افزایش دهد که در افزایش فروش شما بسیار مؤثر است.

۸. مادام العمر بودن

مادام العمر بودن وب سایت به این معناست که شما برای انجام تبلیغات محیطی در حیطه فعالیت خود، به ناچار متناسب با هزینه ای که پرداخت می کنید، مدت زمان محدودی را نیز در اختیار دارید؛ اما وب سایت از چنین مسئله ای به درو است، یعنی همواره تبلیغات شما در سایتتان موجود است و برای شما مزایای مادام العمری دارد.

بر همین اساس صاحبان کسب و کارهای سنتی هر تلاشی برای توسعه و پیشرفت کار خود انجام می دهند، از نظر زمانی محدود است؛ اما با وجود وب سایت این توسعه همواره وجود خواهد داشت و هر تبلیغی که در این سایت می شود، ماندگار خواهد بود.

بنابراین این ویژگی به عنوان یک ویژگی اقتصادی در نظر گرفته می شود که می توان دلیل محکمی برای راه اندازی وب سایت باشد و صاحبان کسب و کارها باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشند.

۹. بهبود محصولات و خدمات

از دیگر مزایای راه اندازی سایت این است که شما می توانید با ارائه مطالبی مفید و دست اول از محصولات و خدمات خود، به بهبود عملکرد و ارائه خدمات به مشتری کمک شایانی کنید.

همچنین می توان گفتگوی آنلاینی را نیز با مخاطبین در نظر گرفت تا از تجربیات و پیشنهادات آنها در روند بهبود خدمات سایت استفاده کرد که این امر علاوه بر افزایش سطح آگاهی مخاطبین، به نحوه جذب بهتر آنها نیز کمک خواهد کرد.

به عبارت دیگر می توان با در نظر گرفتن بخشی از سایت خود به عنوان پرسش و پاسخ و یا پیشنهادات و انتقادات، از نظرات مخاطبین هم استفاده کرد و به سؤالات احتمالی آنها پاسخ داد که چنین روش تعاملی، باعث بهبود روند خدمات رسانی، اعتبار سایت و همچنین جلب اعتماد مشتری خواهد شد.

۱۰. فروش ۲۴ ساعته و بدون محدودیت

با راه اندازی یک وب سایت می توان در طول شبانه ‌روز (۲۴ ساعته)، در هر موقعیت و شرایطی به فروش محصولات یا ارائه خدمات پرداخت. در این صورت شما حتی در نیمه شب، زمانی که خواب هستید هم می توانید مشتریانی که تا پاسی از شب بیدار هستند را از دست ندهید و نیاز آنها را با ثبت سفارش برطرف کنید. این در حالی است که چنین ویژگی ای را به ندرت می توان در کسب و کارهای حضوری پیدا کرد.